کشور آلمان

آلمان بانام رسمی جمهوری فدرال آلمان در مساحتی حدود ۳۵۷,۳۸۶ کیلومترمربع با جمعیت بالغ‌بر ۸۳ میلیون جز پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپایی است. این کشور در مرکز قاره اروپا واقع‌شده و با کشورهای دانمارک و لهستان و جمهوری چک از شرق و اتریش و سویس در جنوب و هلند و فرانسه در غرب هم‌مرز است. آب‌وهوای آن معتدل می باشدوزبان رسمی آلمانی است.

آلمان جزء مهم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. کشور آلمان از ۱۶ ایالت تشکیل یافته و شهر برلین پایتخت و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آن محسوب می‌شود. در قرن ۲۱ به‌عنوان یک کشور اقتصادی قدرتمند شناخته شد و  رتبه چهارم اقتصاد جهان را داشت. این  کشور به‌عنوان  یکی از رهبران جهانی صنعت و فنّاوری در بخش‌های مختلف محسوب می‌شود.

در کشور آلمان ادامه تحصیل از مقطع ابتدایی تا دکتری و مقاطع بالاتر کاملاً رایگان است. زیرا بر این باور هستند که دسترسی به تحصیلات آکادمیک رفاه و رشد اقتصادی برای عموم جامعه  به همراه خواهد داشت. و قانون شامل کلیه داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان هستند نیز می‌شود.

گامهای اساسی جهت دریافت پذیرش دانشگاه

کشور آلمان یکی از پرطرفدارترین مقاصد علمی جهت ادامه تحصیل برای تمام دانشجویان از اقصی نقاط جهان می‌باشد. که وجود شهرهای دانشجویی، دانشگاه‌های بدون شهریه یا با شهریه کم از دلایل اصلی این انتخاب است.مراحل اساسی جهت اقدام قانونی داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان به این شرح می باشد :

انتخاب دانشگاه

بعد از انتخاب کشورآلمان به عنوان مقصد ادامه تحصیل نوبت به انتخاب رشته و دانشگاه مناسب می‌رسد. مرکز دانشگاهی خدمات مبادله دانشجو اطلاعات ۱۷ هزار برنامه آموزشی را ثبت کرده و در دسترس دانشجویان قرار داده و از این ۱۷ هزار بزنامه ۸۰۰۰ برنامه به زبان انگلیسی ارائه شده است. متاسفانه ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان به زبان انکلیسی برای مقطع لیسانس مقداری محدود می‌باشد بنابراین باید در دورهایی که به دوزبان انگلیسی و آلمانی می‌باشد شرکت کنند. معمولاً دو سه ترم اول به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و بعد به آلمانی. این دوره‌ها به دانشجو این امکان را می‌دهد در طول مدت این چندترم زبان آلمانی را تقویت کنند.

بعد از انتخاب دانشگاه نوبت به انتخاب رشته مناسب با رشته تحصیلی است. بهترین روش در این مرحله چک کردن وب سایت دانشگاههای مورد نظر می‌باشد. بررسی شرایط محیطی و جغرافیایی شهرهایی که دانشگاه‎ها در آن واقع شده‌اند هم خیلی اهمیت دارد.

بررسی شرایط پذیرش

ارزیابی مدارک فارغ التحصیلی:


قبل از درخواست، مدارک تحصیلی دانشجو باید توسط دانشگاه مورد نظر بررسی شود. این ارزیابی توسط دانشگاه مورد انتخاب خود داوطلب به عنوان مدارک ورود به تحصیلات آکادمیک صورت بگیرد. این بررسی‌ها معمولاً به شکلهای مختلفی صورت می‌گیرد بخصوص برای دانشجویانی که مدارک فارغ التحصیلی آن‌ها از کشورهای متفاوتی باشدو جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس اقدام نموده اند

آزمون ورودی دانشگاه:

برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی معمولاً مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و یا کارنامه قبولی در کنکور دانشگاه کافیست. معمولاً داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان خارج از حوزه اروپا لازم است بعد از گذراندن یک دوره آماده سازی در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند و همچنیین دانشجویانی که نمرات فارغ التحصیلی بالایی دارند نیازی به گذراندن این آزمون ندارند.

مدارک زبان

بررسی شرایط زبان از دیگر ملزومات ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان است. بیشتر دوره‌ها به زبان آلمانی تدریس می‌شوند آزمون DSH,DAF می‌باشد .دوره‌های DSH تنها در کشور آلمان ودر کلیه دانشگاه‎های این کشور برگزار می‌شود. ولی DAF در اقصی نقاط دنیا برگزار می‌شود. هر دو آزمون تقریباً ارزش علمی یکسانی دارند ولی تأیید نمره کسب شده در آزمون DAF کاملاً بستگی به دانشگاه دارد مورد نظر داوطلب دارد. افرادی که در دوره های انگلیسی دانشگاهها شرکت می‌کنند،، معمولاً از کشورهای انگلسی زبان اقدام نموده‌اند و یا از هر کشور دیگر، جهت نشان دادن سطح کیفی زبان انگلیسی خود ملزم به داشتن مدرک تافل یا آیلتس می‌باشند.

بررسی وضعیت مالی

درفرایند تکمیل درخواست ویزا دانشجو باید وضعیت مالی خود را مشخص و اعلام کند به این معنی که نشان دهد توانایی پرداخت مبلغ حدود ۱۰۲۳۶ یورو برای یک سال زندگی که معادل تقریباً ۷۰۹ یورو در ماه می‌باشد را دارد. این مقدار حد متوسط از نیاز ماهانه یک دانشجو می‌باشد که با توجه به سبک و سطحی که دانشجو انتخاب می‌کنند می‌تواند بیشتر یا کمتر شود از دیگر عوامل دخیل در هزینه زندگی شهر دانشگاهی را می‌توان نام برد. دو شهر فرانکفورت و برلین جزئ گران‌ترین شهرها می‌باشند.

البته با وجود رایگان بودن دانشگاهها کمک هزینه‌های تحصیلی در سطوح مختلف آموزشی حتی برای دوره کارشناسی دانشجویان در نظر گرفته شده است.

ارسال درخواست به دانشگاه

امکان ارسال فرم درخواست بطور مستقیم به بیشتر دانشگاهها وجود دارد. راه دیگر بازدید از سایت www.uni-assist.de است و یا داوطلب می‌تواند شانس پذیرش خود را با ارسال فرم درخواست به دانشگاهها و دوره‌های مختلف بطور جداگانه بالا ببرد.

زمان ثبت نام دانشگاهها

امکان ارائه درخواست پذیرش در اکثر دانشگاه‌های آلمان ۲ بار در سال و در دوفصل زمستان و تابستان است . ترم تابستانی از ماه مارس تا آگوست و در بعضی مراکز ،از آوریل تا آگوست  آغاز به ثبت نام می‌کنند .ثبت نام ترم زمستانی از سپتامبر تا فوریه و از اکتبر تا مارس است .
معمولاً ۱۵ جولایی برای ترم زمستان و ۱۵ ژانویه تاریخ نهایی ثبت نام  خواهد بود. البته تاریخ اعلام شده به عنوان آخرین مهلت ارائه فرم درخواست در هردانشگاهی متفاوت است.

بهترین زمان ارسال مدارک ۶ هفته قبل از آخرین تاریخ نهایی اعلام‌شده است زیرا زمان کافی جهت بررسی ،اصلاح و هرگونه رفع نقص مدارک برای داوطلب وجود خواهد داشت. معمولاً جواب پذیرش یا عدم پذیرش دانشگاه به‌طور نرمال یک تا دو ماه بعد از آخرین‌مهلت تاریخ ارسال مدارک است.

مدارک موردنیاز برای پذیرش وادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان

مدارک لازم و فرایند ثبت‌نام معمولاً در هر دانشگاه منحصر به خود دانشگاه است ولی به‌طورکلی مدارک موردنیاز عبارت است از:
گواهی آخرین مدرک تحصیلی: دیپلم، لیسانس و یا آخرین مدرک تحصیلی به زبان‌اصلی…


 • ترجمه دروس واحدهای درسی گذرانده شده به همراه ریزنمرات

 • عکس پاسپورت

 • کپی پاسپورت (که شامل اطلاعات شخصی و عکس داوطلب است)

 • مدرک زبان


داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان برای بالا بردن درصد قبولی پذیرش باید توجه لازم و کافی را در جهت جمع‌آوری مدارک اعم از مدارک اصلی و یا کپی آن‌ها (بهتر است از مرجع قانونی و موثق کپی برابر اصل شود) داشته باشد و قبل از ارسال مدارک تمامی موارد فرم به را به‌درستی و با دقت جواب داده باشد.

پرداخت هزینه ثبت‌نام

دریافت بیمه سلامت کشور آلمان:


بیمه سلامت کشور آلمان با توجه به کشور محل زندگی متفاوت است. برای داوطلبان ایرانی که بیمه آن‌ها قابل‌تبدیل به بیمه سلامت کشور آلمان نیست و یا بیمه درمانی آن‌ها هزینه درمان را در طول اقامت دانشجو در کشور آلمان پشتیبانی نمی‌کند، دریافت بیمه سلامت مخصوص کشور در مدت زمان اقامت جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان ضروری است. این بیمه مشمول همه شهروندان دائم و موقت کشور آلمان می‌شود. مبلغ قابل پرداخت جهت حق عضویت در بیمهٔ این کشور بین ۸۰ و ۱۶۰ یورو در ماه است. و این هزینه برای افراد بالای ۳۰ سال بیشتر است. افراد بالای ۲۹ سال می‌توانند در بیمه خصوصی ثبت‌نام کنند.

ویزای تحصیلی کشور آلمان

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان بستگی به کشور مبدأ دارد. بعضی از کشورها مانند کشورهای حوزه شینگن، آمریکا، کانادا، کره جنوبی و … برای ورود به کشور آلمان نیاز به ویزا ندارند. اما داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های آلمان که از ایران اقدام به درخواست ادامه تحصیل می‌کنند نیازمند در دست داشتن ویزا هستند.

امکانات اقامتی برای دانشجویان

بعد از پذیرش در دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی نوبت به گام بعدی یعنی مهیاکردن محل اقامت می‌رسد. متأسفانه تنها گزینه‌ای که از طرف دانشگاه‌های این کشور پشتیبانی نمی‌شود ارائه امکانات اقامتی است.

بیشترین هزینه‌ای که معمولاً دانشجویان متقبل می‌شوند هزینه اجاره خوابگاه یا آپارتمان است که مقدار آن کاملاً بستگی دارد که داوطلب در کدام شهر یا منطقه قصد اجاره کردن آپارتمان را داشته باشد. معمولاً در شهرهایی که در قسمت غربی کشور آلمان واقع‌شده‌اند، هزینه زندگی و اجاره بالاتر از سایر نقاط این کشور است.

در هنگام جستجو برای محل اقامت بهترین گزینه برای دانشجویان مخصوصاً تازه‌وارد‎ها، اجاره آپارتمانها یا اتاق‌های مشارکتی است .اجاره واحد مسکونی به‌تنهایی هزینه بالایی دارد در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه.

دانشجویان بعد از اجاره محل اقامتی باید در دفتر شهرداری (دفتر شهروندی) ثبت‌نام کنند.

امکانات رفاهی شهری

دانشجویان قبل از شروع ترم نیاز به ثبت‌نام جهت دریافت بعضی امکانات رفاهی دانشگاه رادارند که شامل استفاده از کتابخانه می‌شود. قبل از هر ترم باید تمدید شود. هزینه ثبت‌نام بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو می‌شود که بستگی به دانشگاه دارد. و پرداخت ۱۰۰ تا ۱۱۰ یورو برای ۶ ماه
مدارک موردنیاز جهت دریافت خدمات رفاهی دانشگاه:

 • پاسپورت‎،ویزا و یا هرگونه مجوز اقامتی معتبر

 • عکس۶*۴

 • کامل کردن فرم ثبت‌نام

 • آخرین مدارک تحصیلی و یا اصل مدرک فارغ‌التحصیلی و یا کپی تأییدشده و ترجمه شدن از مدرک

 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

 • بیمه سلامت در آلمان

 • رسید پرداخت هزینه‌