دانشگاه‌های آمریکا جزء پرمخاطب‌ترین مراکز آموزشی جهان محسوب می‌شوند . همچنین بر اساس نتایج Times Higher Education، تعداد۶ واحد دانشگاهی از دانشگاه‌های این کشور درلیست دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است .هرساله دانشجویان بسیاری از اقصی نقاط دنیا متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا هستند .

 گام های اساسی درفرایند پذیرش دانشگاه‌های آمریکا
انتخاب مقطع تحصیلی و دانشگاه مناسب
در همهٔ دانشگاه‌های آمریکا داوطلب می‌تواند برنامه متناسب باعلاقه و مقطع تحصیلی خود را جستجو و انتخاب کند .

داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا لازم است که بر اساس رشته و سطح تحصیلی خود دانشگاه را انتخاب کند.

این حق انتخاب می‌تواند از بین دانشگاه‌های برتر و یا سایر موسسه‌های آموزشی و حتی از بین دوره‌ای کارشناسی ارشد آنلان باشد.

 آمادگی برای درخواست پذیرش از دانشگاه
بیشتر دانشگاه‌های آمریکا این امکان را فراهم کرده‌اند که داوطلب به‌طور مستقیم از وب‌سایت خود دانشگاه برای درخواست پذیرش اقدام کنند.

موارد موردنیاز برای اعلام درخواست توسط داوطلب متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا باید به‌دقت مطالعه و بررسی شود.

بعضی از دانشگاه‌ها، مدارک معتبر بین المللی مانند (GRE, GMAT, MCAT, LSAT) و یا مدارکی مانند نمونه کارها، فهرست اختراعات و…. می‌خواهند.

داوطلب می‌تواند با انتخاب ۳ تا ۵ دانشگاه شانس پذیرش خودرا بیشتر کند.

هزینه‌درخواست پذیرش از دانشگاه معمولاً بین ۷۵ تا ۱۰۰ دلار متغیراست که به شرایط و قوانین دانشگاه بستگی دارد .

اگر مشکلی در پرداخت هزینه پذیرش وجود داشته باشد، داوطلب می‌تواند به‌طور مستقیم با دانشگاه یا برنامه آموزشی مربوطه تماس بگیرید.

داوطلبان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا ممکن است مجبور باشند مدرکی ارائه دهند .

بنابراین خوب است که داوطلب از قبل در یکی از آزمون های نامبرده شرکت و یکی از مدارک زبان (TOEFL، IELTS، یا C1 پیشرفته) را دریافت کرده باشد.

در حال حاضر یک سیستم یکپارچه ثبت نام برای دانشگاه‌های آمریکا وجود ندارد. و داوطلبان باید به‌صورت مستقیم از وب‌سایت دانشگاه موردنظر برای پذیرش اقدام کنند.

الزامات زبان برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا
برای اطمینان از اینکه داوطلب قادر به یادگیری و شرکت در کلاس‌های دانشگاه  است، باید مهارت‌ و تسلط کافی بر زبان انگلیسی متناسب با سطح دانشگاه و رشته انتخابی خود داشته باشد .

حداقل نمرات به‌طور عمده به برنامه آموزشی و سطح دانشگاه بستگی دارد. اکثر دانشگاه‌های ایالات‌متحده یکی از این دو آزمون را قبول خواهند کرد:

 • IELTS

 • TOEFL

مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش
معمولاً دانشگاه‌های مختلف در سرتاسر آمریکا مدارک منحصر به خود را با توجه به شرایط و امکاناتی که دارند درخواست می‌کنند ولی عموماً بعضی از مدارک در همه دانشگاه‌ها یکسان است:

 • ریزنمرات دوره دبیرستان، دیپلم و پیش‌دانشگاهی

 • رزومه تحصیلی یا کاری

 • نمرات آزمون (SAT, ACT, GRE, GMAT)

 • گواهی مدرک مهارت‌های زبانی (IELTS, TOEF)

 • نامه هدف یا انگیزشی

 • پرداخت هزینه پذیرش

 • تدوین نوشته‌ای آکادمیک و علمی برای سنجش سطح دانش داوطلب که می‌تواند به شکل یک معرفی نامه کامل از برنامه تحصیلی و کاری داوطلب باشد و یا بصورت پروپوزال، نامه اداری و… ارائه شود

 • عکس از پاسپورت

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش

 • بررسی تاریخ ثبت‌نام اعلام‌شده از وب‌سایت دانشگاه:


داوطلبان دوره کارشناسی

 • ترم پاییز: بین ماه‌های اکتبر و نوامبر

 •  تاریخ نهایی‌ترم پاییز: بین ماه‌های فوریه و مارس

 داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری

 • تاریخ نهایی پذیرش ترم پاییز: بین ماه‌های ژانویه و تا مارس

 • تاریخ نهایی پذیرش ترم بهار: بین ماه‌های جولای و سپتامبر

 • تاریخ نهایی برای داوطلبی که قصد ادامه تحصیل در مقطع ارشد و یا دکتری رادارد کاملاً بستگی به ترمی دارد که در آن ثبت‌نام می‌کند.این مهلت‌ها می‌تواند بسته به برنامه‌ای که داوطلب درخواست و یا دانشگاهی که انتخاب می‌کند ، متفاوت باشد .

گام نهایی پس از دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظر:
کلیه داوطلبان خارجی بعد از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه ملزم به دریافت ویزای تحصیلی کشور آمریکا (F1) هستند.

داوطلب باید بین زمان ثبت‌نام دانشگاه و زمان ثبت‌نام برای بورسیه و کمک‌هزینه‌های مالی هماهنگی برقرار کند.

بررسی وضعیت ثبت‌نام در دانشگاه توسط داوطلب (بعضی از دانشگاه‌ها برای تثبیت ثبت‌نام وضعیت داوطلب مبلغ دیگری نیز دریافت می‌کنند)

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا
کشور آمریکا یکی از مشهورترین مقاصد دنیا برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی دانشگاهی و همچنین یکی از گران‌ترین کشورهاست.

باوجود هزینه‌های بالای تحصیلات در این کشور دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا می‌توانند برای درخواست انواع مختلف کمک‌هزینه‌های تحصیلی در دسترس اقدام کنند.

توجه داشته باشید که ممکن است قیمت‌ها و نرخ‌های ارز در زمان انتشار این مطلب بازمانی که این مطلب موردمطالعه قرار می‌گیرد متفاوت باشد

شهریه‌ها
عموما هزینه شهریه‌ دانشگاهها از ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار در هرسال براساس دانشگاه و مقطع تحصیلی متغیر است.

شهریه دوره لیسانس و هزینه‌ای زندگی دانشجوی لیسانس:
شهریه یک دوره ۹ ماهه در سال ۱۸-۲۰۱۷ برای یک دانشجوی دوره لیسانس حدود ۴۹۸۹۲ برآورد شده است به‌علاوه هزینه اتاق و سایر خدمات در حدود ۱۴۷۲۰ دلار است که با هزینه‌های ضروری و کتاب و … در حدود ۲۸۱۸ دلار می‌شود.

شهریه دوره کارشناس ارشد و هزینه‌های زندگی دانشجوی کارشناس ارشد:
دانشجویان تحصیلات تکمیلی معمولاً هزینه‌های بیشتری نسبت به دوره کارشناسی دارند. اکثر مؤسسات آموزشی هزینه‌های تحصیلی را بر اساس یک تقویم سالانه افزایش می‌دهد تا به یک سال تحصیلی.

در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸، هزینه تحصیل و هزینه ۹ ماه ۴۹٫۸۹۲ دلار است (برنامه‌های خاص و مقررات ممکن است هزینه‌های مختلف تحصیلی داشته باشند). ترم تابستانی در سال ۲۰۱۷ تقریباً ۱۶،۵۱۰ دلار برای دانشجویان ثبت‌نام شده هزنه داشته است .

هزینه زندگی
به‌طورکلی، شهرهای دانشگاهی در منطقه Midwest ایالات‌متحده هزینه‌های زندگی کمتری دارند، درحالی‌که شرق و شمال شرق گران‌تر هستند. آپارتمان به‌طور متوسط باقیمت ۵۰۰ دلار در ماه (آپارتمان یک‌خوابه در یک منطقه روستایی) شروع می‌شود و تا ۳۵۰۰ دلار  (یک آپارتمان یک‌خوابه در بوستون) متغیر است .

شرایط اقامت در خوابگاه‌های محوطه دانشگاه معمولاً، با دو یا سه نفر در هر اتاق است که دانشجویان معمولاً حمام، توالت مشترک دارند.

هزینه کالج در کشور امریکا برخلاف سایر کشورها که بین دانشجویان داخلی و خارجی تفاوت هزینه قائل بودند، در این کشور این اختلاف هزینه برای دانشجویان داخل و خارج هر ایالت ایجاد شده  است .به طور مثال شهریه دانشگاه برای دانشجویان هر ایالت ارزان‌تر و در حدود ۹۶۵۰ و برای دانشجویانی که خارج از ایالت باشند در حدود ۲۴۹۳۰ دلاراست.

هزینه دانشگاه میشیگان (یکی از دانشگاه‌های برتر در سطح عمومی) برای دانشجویان خارج از ایالت مبلغ ۴۵،۴۱۰ دلار در سال و در حدود ۱۰،۸۷۲ برای مسکن، ۱۰۴۸ دلار (برای کتاب و منابع آموزشی و ۲،۴۵۴ دلار برای سایر هزینه‌های شخصی. این مبلغ ۵۹،۷۸۴ دلار در سال است.

در سال ۲۰۱۷، هزینه اتاق‌های خوابگاه به‌طور متوسط ۱۰،۴۴۰ دلار در سال در کالج‌های چهارساله عمومی و ۱۱،۸۹۰ دلار در سال در کالج‌های خصوصی چهارساله که شامل تمام هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های مربوط به آب و برق و…. است.

هزینه‌های ضروری دیگر:

 • برق در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در هرماه

 • گرمایش ۵۰-۱۰۰ دلار در ماه

 •  مواد غذایی سالیانه در ایالات‌متحده هزینه بین ۲۰ تا ۶۰ دلار برای هر فرد که بر اساس رژیم غذایی – قیمت میوه و سبزیجات تازه در سراسر کشور بسیار متفاوت است. بعضی از هزینه های  اقامت در دانشگاه شامل وعده‌های غذایی نیز است.

 • یک وعده غذایی در یک رستوران حدود ۱۳ دلارپشتیبانی‌های مالی
کمک‌هزینه‌های مالی در اشکال مختلفی برای داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا معرفی‌شده است: بورسیه، امتیازهای تحصیلی، طرح‌های مطالعه‌ای، دستیاری.

برخی از این امکانات ممکن است تنها برای شهروندان ایالات‌متحده امکان‌پذیر باشد، اما فرصت‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

به‌عنوان‌مثال، دانشگاه پنسیلوانیا هرسال ۶ میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری فارغ‌التحصیلان خارج از ایالات‌متحده و در همسایگی کانادا و مکزیک اختصاص داده است. بسیاری از دانشگاه‌ها برای دانشجویانی که در محوطه دانشگاه‌ها کار می‌کنند حقوق و امتیازاتی در نظر می‌گیرند.

اطلاعات مالی در وب‌سایت هر دانشگاه در دسترس دانشجویان است .برای دریافت کمک‌های مالی هم باید به‌طور هم‌زمان که دانشجو در دانشگاه حضور دارد اقدام کند.

چندین دانشگاه برتر در آمریکا خط‌ مشی پذیرش بر اساس ”   نیاز به کمک مالی ” را اجرا می‌کنند، به این معنی که پیشینه مالی دانشجویان متقاضی  تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بصورت بالقوه در طی مراحل پذیرش نادیده گرفته می‌شود و دانشگاه وعده داده است که از دانش آموزان حمایت مالی کنند تا هر متقاضی موفق بتواند حضور یابد.

در سال ۲۰۱۷، این مؤسسات موسسه فناوری ماساچوست (Massachusetts Institute of Technology)، دانشگاه هاروارد (Harvard University)، دانشگاه پرینستون (Princeton University)، دانشگاه ییل (Yale University) و کالج آم هرست (Amherst College) بود.

همچنین تعدادی وام دولتی برای دانشجویان خارجی در حال تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا در برنامه کمک‌هزینه‌های تحصیلی این کشور گنجانده‌شده است. به‌طور مثال دو بورسیه تحصیلی فول برایت و هامفری که برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته‌شده است.

و در نهایت کارت شناسایی دانشجویی که معمولاً شامل ۱۰ تا ۵۰ درصد تخفیف برای خرید پوشاک و بلیت سینما و موزه و هزینه بعضی هتل‌های دانشجویی است .
​​​​​​​
۲۰ دانشگاه برتر آمریکا درسال ۲۰۱۸
در جدول زیر اسامی ۲۰ دانشگاه برتر این کشور برای آشنایی بیشتر متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا آورده شده است .این دانشگاهها جایگاه ممتازی در رتبه بندی علمی دانشگاههای جهان را دارا هستند :​​​​​​​

برای دیدن اسامی کامل دانشگاههای آمریکا که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد بر روی لینک زیر کلیک کنید
http://grad.saorg.ir