تحصیل در ارمنستان

 بنا به نزدیک بودن این کشور به ایران مورد تقاضای بسیاری بوده است، این کشور دارای دانشگاه های زیادی مخصوصاً در شهر ایروان پایتخت این کشور است. به طور میانگین در حدود 3000 دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول تحصیل هستند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات پیرامون اعزام دانشجو به ارمنستان و همچنین مهاجرت به این کشور می توانید با مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز ، تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کارشناسان بهره مند شوید.

مزایا و معایب تحصیل در ارمنستان

از مزایای تحصیل در کشور ارمنستان، ارزان بودن تحصیل و هزینه زندگی در ارمنستان ، فاصله ی جغرافیایی نزدیک بین ایران و ارمنستان ، وجود ارتباطات قوی و زبانی بین ایران و ارمنستان می باشد. از معایب تحصیل در ارمنستان هزینه بر بودن تحصیل در این کشور ، عدم اعطای تابعیت ارمنستان ، اعتبار پایین دانشگاه های ارمنستان ، کیفیت پایین کشور ارمنستان جهت زندگی ، زبان تحصیل به زبان ارمنی در مقطع کارشناسی و… می باشد.

منظور از هزینه بر بودن تحصیل در ارمنستان این است که در کشورهایی مثل تحصیل در اتریش ، تحصیل در آلمان رایگان است و شخص باید دلیل قانع کننده ای برای انتخاب ارمنستان را داشته باشد. اعطای تابعیت ارمنستان نیز از مواردی است که این محصلین این کشور از آن محروم هستند، افرادی که تحصیل در اروپا ، تحصیل در آمریکا را انتخاب می کنند معمولاً از مزایای اقامت و تابعیت بهره مند می شوند.

اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان جهت تحصیل در این کشور در رشته های مختلف امکان پذیر است ، تحصیل موسیقی در ارمنستانیکی از مواردی است که بسیار مورد تقاضا است و افراد به دلیل کیفیت بالای تحصیل رشته ی موسیقی این کشور را برای ادامه ی تحصیل انتخاب میکنند، معمولاً جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان، مدارک شناسنامه، دیپلم و همچنین مدارک تحصیلی دیگر همراه به ریز نمرات برای مقاطع مختلف ، عکس، گواهی سلامت، آزمایشات پزشکی شامل ایدز، هیپاتیت ، عدم سو پیشینه ، عدم اعتیاد مورد نیاز است. از دانشگاه های معتبر این کشور میتوان به دانشگاه ایروان اشاره کرد.

مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف ارمنستان

مدت زمان تحصیل مقطع کارشناسی در ارمنستان 4 سال است که به شخص اجازه داده می شود تا 6 سال تحصیل خود را ادامه دهند و اینکه برای ورود به این مقطع متقاضیان باید در امتحان ورودی شرکت کنند، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته در ارمنستان 6 سال است و تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا 3 ساله است.

افرادی که دارای مدرک فوق دیپلم یا کاردانی را دارند، با توجه به اینکه در کشور ارمنستان مقطع کاردانی برای بسیاری رشته هها وجود ندارد، شخص ابتدا باید دوره ی کالج را سپری کند، البته برای افرادی که دارای مدارک کاردانی الکترونیک، مخابرات، مکانیک و … امکان ادامه ی تحصیل از مقطع کاردانی به کارشناسی در ارمنستان وجود دارد که مدت آن هم 3 سال می باشد.

زبان تحصیل در ارمنستان ، در مقطع کارشناسی در دانشکاه ایروان به زبان ارمنی می باشد که البته برای افرادی که با زبان ارمنی آشنا نیستند، یک دوره ی 6 ماهه در دانشگاه برگزار می شود. البته نکته ی که قابل ذکر است نیز این است که تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، روسی و غیره وجود دارد.

از لحاظ مدرک زبان در دانشگاه های ارمنستان، معمولاً برای دانشگاه های دولتی که به زبان ارمنی تدریس می شود نیازی به ارائه مدرک زبان ارمنی نیست ولی برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود، معمولاً مدرک زبان آیلس یا تافل لازم است، البته دانشگاه هایی وجود دارند که نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.

شهریه ی تحصیل در دانشگاه های ارمنستان و هزینه زندگی

شهریه دانشگاه های ارمنستان نسبتاً پایین و در حدود 1800 تا 4000 دلار به صورت سالانه است. که تفاوت مبلغ بسته به مقطع و رشته ی تحصیلی متغیر است. همچنین دوره های فنی حرفه ای، هنری، علمی و … نیز برای دانشجویان برگزار می شود که آن هم با هزینه کم می باشد.

هزینه ی زندگی در ارمنستان ، در حدود 400 تا 500 دلار ماهانه می باشد، که از این مبلغ 250 تا 300 دلار مربوط به اجاره خانه و مابقی مربوط به خورد و خوراک و… می شود. البته در شهر ایروان خوابگاه های خصوصی نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی هدایت و اداره می شوند که هزینه هایی در حدود 100 تا 200 دلار را دارند.
​​​​​​​