تحصیل در انگلستان

در تمامی مقاطع بسیار پرطرفدار است. انگلستان با داشتن معتبرترین دانشگاه‌های جهان به لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارد و دانشجویان را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند. انگلستان با داشتن تنها ۱ درصد جمعیت دنیا دارای ۸ درصد تولید علم در دنیاست و بیش از ۶۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در انگلستان در حال تحصیل هستند.

تحصیل به زبان انگلیسی، هم در کالج‌های انگلستان و هم در دوره‌های دانشگاهی ممکن است. اگر قصد ادامه تحصیل در انگلستان رادارید، باید در مرحله اول از مؤسسات انگلستان پذیرش بگیرید و سپس ویزای تحصیلی انگلستان را از اداره مهاجرت و کنسولگری انگلستان دریافت نمایید. ویزای تحصیلی انگلیس برای دوره‌های تحصیلی مدرسه و کالج و مدارس شبانه روزی انگلستان دانشگاه صادر می‌شود.


۷ دلیل اصلی برای تحصیل در انگلستان

 • از ده دانشگاه برتر دنیا چهار دانشگاه آن در انگلستان قرار دارند.


 • انگلیس رتبه دوم جهانی ازلحاظ کیفیت مؤسسات تحقیقاتی و علمی را دارد.


 • رتبه انگلستان در میان پنج کشور برتر ازنظر همکاری میان دانشگاه و صنعت است.


 • دانشگاه‌های انگلستان و مؤسسات تحقیقاتی آن‌ها ۱۰۷ برنده جایزه نوبل تربیت نموده‌اند.


 • میزان رضایت دانشجویان از دوره‌های تحصیلی ارائه‌شده در بالاترین سطح، ۸۶% است.


 • انگلستان کشور پیشرو جهانی درزمینهٔ تحقیقات است. مقالات محققین در انگلستان دارای بیشترین تعداد مراجعه در مقایسه با هر کشور دیگری می‌باشند.


 • ۵۴ درصد تحقیقات در طبقه پیشرو جهانی توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های انگلیس هدایت می‌شوند.

​​​​​​​
تحصیل در انگلستان در یک نگاه

 • شهریه: ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند در سال

 • امکان دریافت بورس: فقط مقطع دکتری

 • زبان تحصیل: انگلیسی

 • مدرک زبان موردنیاز: آیلتس ۶

 • امکان اخذ ویزای همراه:‌ وجود دارد

 • امکان اخذ ویزای کار پس از تحصیل: وجود دارد

 • اقامت پس از تحصیل: در صورت یافتن شغل وجود دارد

 • مهم‌ترین مزیت: کیفیت بالای آموزش


ویزای تحصیل در انگلستان و ویزای همراه دانشجو

ویزای دانشجویی انگلستان بر طبق وب‌سایت مهاجرت این کشور، Tier 4 (General) student visa نام دارد. شرایط اخذ این ویزا داشتن شرط سنی ۱۶ سال یا بالاتر و گرفتن پذیرش غیرم شروط از موسسه مورد تأیید است. موسسه آموزشی که پذیرش تحصیلی را به دانشجو ارائه می‌کند یک شماره مرجع به نام CAS را برای فرد ارسال می‌کند که در زمان پر کردن فرم ویزا این کد می‌بایست وارد شود… (Confirmation of Acceptance for Studies)

همچنین متقاضی باید توانایی لازم در مهارت‌های زبان انگلیسی را داشته باشد و بتواند شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی خود در انگلستان را تأمین کند.

زودترین زمانی که می‌توان برای دریافت ویزا درخواست داد ۳ ماه قبل از شروع دوره تحصیلی است. به‌طورمعمول ظرف ۳ هفته به درخواست‌های ویزا پاسخ داده می‌شود.

طول مدت ویزای تحصیل در انگلستان

دانشجو می‌تواند یک ماه قبل از شروع دوره تحصیل وارد انگلستان شود. مدت اعتبار ویزای دانشجو بستگی به طول دوره تحصیلی او دارد.

هزینه درخواست ویزای دانشجویی انگلستان

هزینه درخواست ویزا تحصیل در انگلستان برای متقاضی ۳۲۸ پوند است. همچنین هزینه درخواست ویزا برای هر همراه نیز ۳۲۸ پوند است.

دانشجو باید علاوه بر پرداخت هزینه ویزا، مبلغ جداگانه‌ای به میزان ۱۵۰ پوند نیز بابت بیمه درمانی پرداخت کند.

ویزای همراه دانشجو در انگلستان

برای اعضای خانواده دانشجو می‌توان هم‌زمان با ویزای دانشجو درخواست ویزای همراه داد. اعضای خانواده عبارت‌اند از همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو. دانشجو باید نشان دهد که می‌تواند هزینه‌های اعضای خانواده خود را در زمان اقامت در انگلستان تأمین نماید. این هزینه برای هر همراه مقدار مشخصی بودجه بعلاوه بودجه شخصی دانشجو است و بستگی به طول دوره تحصیل دارد.

بورسیه تحصیل در انگلستان

بورسیه تحصیل در انگلستان بعضاً در مقطع کارشناسی ارشد و به‌طور وسیع‌تری در مقطع دکتری ارائه می‌گردد. تعداد بورسیه‌هایی که ارائه می‌گردند همیشه کمتر از تعداد متقاضیان است به همین دلیل امکان دریافت بورسیه بسیار رقابتی است. این بورسیه می‌تواند در قالب دستیار پژوهشی یا دستیار تدریس باشد و یا این‌که بخشی یا تمام شهریه دانشجو توسط دانشگاه محل تحصیل پرداخت شود. بعضی دانشگاه‌ها تعداد محدودی بورسیه ارائه می‌کنند که تمامی هزینه تحصیل وزندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. نوع دیگر بورسیه‌ها توسط دولت‌ها و نهادهای مرتبط آن‌ها ارائه می‌گردد که عبارت‌اند از:

British Chevening Scholarships: بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی که بودجه آن توسط وزارت خارجه انگلستان و سازمان‌های همکاران تأمین می‌شود و تمام یا بخشی از هزینه تحصیل دانشجویان تمام‌وقت تحصیلات تکمیلی را پوشش می‌دهد.

Euraxess UK: یوراکسس وابسته به کمیسیون اروپا است و از محققین در اروپا حمایت می‌کند. شعبه انگلستان این نهاد توسط بریتیش کانسیل مدیریت می‌شود و بورسیه‌های تحصیلی گوناگون به دانشجویان بین‌المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌کند.

بورسیه دانشگاه‌ها مخصوص دانشجویان بین‌المللی

Bristol University International Scholarships
University of Birmingham International Postgraduate Scholarships
Cardiff University Elite International Scholarships
Clarendon Scholarships at University of Oxford
University of Edinburgh Global Scholarships
Gates Cambridge Scholarships for International Students
University of Nottingham International Scholarships
Rhodes Scholarships at Oxford University for International Students
Swansea University Undergraduate Scholarships
University of West London International Ambassador Scholarships
University of Westminster Scholarships for International Students


مراکز آموزشی انگلستان در یک نگاه

مدارس انگلستان (برای دانش آموزان دارای سن ۱۶ سال و کمتر)

مراکز آماده‌سازی برای دانشگاه‌ها (بدون محدودیت سنی)

دوره‌های آموزشی آماده‌سازی برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان (مختص افراد دارای سن ۱۶ سال و بالاتر)

مراکز آموزش عالی (مختص افراد دارای ۱۸ سال سن و بالاتر)

شرایط کار دانشجویی در انگلستان

دانشجویان بین‌المللی دارای ویزای تحصیلی انگلستان دوره‌های کارشناسی و بالاتر می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. دانشگاه‌ها توصیه می‌کنند اگر فرد یک دانشجوی تمام‌وقت در مقطع کارشناسی باشد، بیش از ۱۵ ساعت در هفته کار نکند. همچنین این زمان برای یک دانشجوی تمام‌وقت مقطع تحصیلات تکمیلی بیش از ۶ ساعت در هفته نباید باشد. حداقل حقوق در انگلستان ساعتی ۷ پوند است. از طریق جستجو در سایت‌های کاریابی می‌توان از فهرست ارائه‌شده کار موردنظر خود را پیدا کرد. کارهای ارائه‌شده لزوماً درزمینهٔ رشته تخصصی افراد نیست. باکار دانشجویی می‌توان ماهانه حدود ۶۰۰ پوند از هزینه زندگی را پوشش داد.

مزایا و فواید کار دانشجویی:

درآمد حاصل از این کار بخشی از هزینه‌های روزمره را پوشش می‌دهد.

فرد ارتباطات جدیدی پیدا می‌کند که می‌تواند در خصوص برنامه‌های آینده فرد هدایتگر باشد.

رزومه فرد پربارتر می‌شود و شانس پیدا کردن کار پس از فارغ‌التحصیلی افزایش می‌یابد.

دانش و مهارت‌های کسب‌شده در حین تحصیل در محیط کار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کارهای پاره‌وقت دانشجویی در انگلستان

شغلی که به‌طور خاص به‌عنوان کار دانشجویی شناخته شود وجود ندارد.
فرصت‌های شغلی در تمامی بخش‌های صنعت وجود دارد، ولی بعضی از انواع مشاغل فراوانی بیشتری دارند، بخصوص در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و بارها. فرصت‌های شغلی پاره‌وقت دانشجویی در داخل دانشگاه مانند رستوران یا بارهای دانشگاه نیز وجود دارد که اطلاعات این مشاغل توسط خود دانشگاه یا انجمن دانشجویی ارائه می‌گردد.​​​​​​​