بورسیه استانی ایتالیا
​​​​​​​

این بورسیه به پذیرفته شدگان دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق الیسانس و دکترای و همچنین رشته های پزشکی، دندان پزشکی ، داروسازی، پرستاری و دیگر رشته های مرتبط تعلق میگیرد. 
بورسیه استانی کمک هزینه ای است که توسط استان محل تحصیل دانشجو به وی تعلق میگیرد.دانشجویانی که توان پرداخت هزینه تحصیل و زندگی خود در کشور ایتالیا را ندارند، با ارائه مدارک مالی مشخصی به سازمان بورس استانی که در آن قصد تحصیل دارند میتوانند از این بورسیه بهره مند شوند. سازمان بورس هر استان به صورت تقریبی در اواخر ماه جون هر سال اعلامیه ای منتشر میکند که در آن مدارک مورد نیاز برای اخذ بورس، دهک های مالی که براساس آن بورس را به صورت کامل یا جزئی به دانشجو میدهند و تمامی جزئیات مربوط بورس استانی شرح داده میشود.
سازمان بورس بر اساس مدارکی مالی که دانشجو ارائه میدهد عددی به نام عدد ایزه برای هر دانشجو محاسبه میکند که نشان دهنده وضعیت مالی هر دانشجو و اینکه وی در چه دهک درآمدی قرارگرفته است میباشد. به طور کلی هر چقدر عدد ایزه کمتر باشد، شانس دانشجو برای اخذ کامل بورسیه بالاتر میرود. پارامترهای زیر در تعیین عدد ایزه هر فرد تأثیر مستقیم دارد:
حقوقی سالانه سرپرست دانشجو یا خود او (در صورتی که خود را سرپرست اعلام کند)
تعداد اعضای خانواده که تحت پوشش مالی سرپرست هستند،
اگر صاحب خانه هستند متراژ منزل و اگر منزل اجاره ای میباشد مقدار هزینه موجود در اجاره نامه به ازای هر ماه
تنظیم مدارک بورسیه استانی و اپلای برای آن نیاز به جزئیات دقیقی دارد که کارشناسان ویزاموندیال شما را در تمامی مراحل اخذ این بورسیه از جمله آماده کردن مدارک آن و اپلای برای این بورسیه همراهی میکنند.

آیا بورسیه استانی شهریه دانشگاه را شامل می شود؟

بله، یکی از خدماتی که بورسیه استانی به دانشجو ارائه میدهد پرداخت هزینه تحصیل به طور کامل میباشد. شهریه دانشجو در ایتالیا بستگی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر دارد. این بورسیه فقط برای متقاضیان دانشگاهای دولتی ایتالیا قابل اقدام است. برای دانشجویانی که در ترم سپتامبر تحصیل خود را آغاز میکنند، قسط اول این بورسیه در ماه نوامبر یا اوایل دسامبر برای دانشجو واریز میشود در نتیجه دانشجو موظف است که هزینه ترم اول تحصیلی خود را قبل از واریز قصد اول پرداخت کند، در اوایل سال تحصیلی دوم مبلغ شهریه ترم اول با کسر مالیات به حساب دانشجو واریز می گردد.

بورسیه استانی چه مقدار از هزینه تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش میدهد؟

بورسیه استانی ایتالیا اگر به طور کامل به دانشجو تعلق بگیرد(تقریبا سالی 5000 یورو+ هزینه شهریه دانشگاه)، کل هزینه تحصیلی وی را پوشش میدهد، این بورسیه به تناسب سال تحصیلی مورد نیاز برای هر رشته و مقطع در مدت زمان مشخصی به دانشجو تعلق میگیرد. در نتیجه اگر دانشجو نتواند در مدت زمان مشخص شده تحصیل خود را به پایان برساند بورسیه برای سال های اضافی تحصیل به وی تعلق نمیگیرد.
هزینه زندگی و اجاره مسکن یا خوابگاه در ایتالیا به استان و شهری که دانشجو در آن قصد تحصیل دارد بستگی دارد. اجاره ی منزل در ایتالیا از 200 یورو در ماه ( حداقل مقدار) شروع میشود که بسته به محله، امکانات منزل و تک نفره یا دو نفره بودن اتاق آن این قیمت بیشتر میشود. معمولاً دانشجو برای مدت 10 ماه در هر سال تحصیلی منزل را اجاره میکند، در نتیجه این بورسیه هزینه سالانه سکونت دانشجو را به طور کامل پوشش میدهد و اگر هزینه های مربوط به منزل به طور اقتصادی مدیریت شود مقداری از مبلغ بورسیه برای دانشجو باقی میماند.
برای هزینه خورد و خوراک دانشجو روزانه به مقدار تقریباً 5 یورو کارت او شارژ میشود که میتواند از سوپرمارکتهای تحت قرارداد دانشگاه با تخفیف خریدهای روزانه خود را انجام دهد. در ایتالیا به طور کلی قیمت مواد غذایی در سوپرمارکتها و بازارهای هفتگی گران نیست.در آخر باید ذکر شود که هزینه کلی زندگی هر فرد کاملاً به نحوه زندگی او بستگی دارد و به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در ایتالیا در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.​​​​​​​