ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی- آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی می باشد هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه ، ترکی است اما زبان های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم ها رایج می باشد. ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه اعتبار علمی بسیار بالای برخوردار است و اغلب دانشگاه ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است. همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه و اخذ پذیرش از دانشگاه معتبر ترکیه می باشند. 

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه از 6 سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی می باشد که تحصیل رایگان در ترکیه در مدارس دولتی صورت می گیرد و در مدارس خصوصی به توجه به مقطع تحصیلی شهریه دریافتی متفاوت می باشد. در مدارس ترکیه اغلب یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا اسپانیایی تدریس می شود اما در بعضی از مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود. مقطع ابتدایی در مدارس ترکیه 5 سال به طول می انجامد و بعد از آن دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی میشوند که 3 سال به طول می انجامد.

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک با شما کمک کند. البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد به می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

معمولاً افراد متقاضی تحصیل در ترکیه سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه ، هزینه ی تحصیل در ترکیه و… را مطرح می کنند، ما در این مطلب به بررسی شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ترکیه می پردازیم.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان مدارس ترکیه 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان ها 5 سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. درپایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه بشوند. نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… ادامه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های این کشور داشته باشند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذکنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیرمی باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگذار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگزار می شود.

تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ترکیه

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگذاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. جهت تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه

شکی وجود ندارد که ترکیه مکانی عالی برای استفاده بهینه از آموزش و پرورش با کیفیت و به همین ترتیب، کیفیت خوب زندگی است. ارزش پول ترکیه بسیار بالا است، هزینه های زندگی و شهریه های دانشگاهی قابل مقایسه با دیگر کشورها است.

تخمین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

به طور میانگین، دانشجوی بین المللی در ترکیه حدود 400-500 دلار آمریکا در ماه برای هزینه های اقامت، غذا، لباس، سرگرمی، حمل و نقل و تلفن صرف خواهد کرد. هزینه های اداری و کتاب ها تقریبا 100 تا 150 دلار آمریکا در هر ترم است. به یاد داشته باشید که این رقم بستگی به مکان زندگی شما، شیوه زندگی و درجه تحصیلی شما دارد. شما باید مستقیما اطلاعات بیشتری درباره هزینه های زندگی را از موسسه کسب کنید.

هزینه های عمومی برای هر ترم

مسکن: 1،500 – 2،000 دلار آمریکا (شامل پول رهن)
غذا: 1،100 دلار آمریکا
حمل و نقل: 300 دلار آمریکا
کتاب ها: 150 دلار آمریکا

غذا

منو دانشجویی: حدود 0.949 دلار آمریکا
نان: 0.237 دلار آمریکا
آب (در هر لیتر): 0.284 دلار آمریکا
میوه ها و سبزیجات (در هر کیلوگرم): از 0.379 دلار آمریکا تا 1.899 دلار آمریکا متغیر است.
پاستا و برنج (در هر کیلوگرم): از 0.379 تا 0.759 دلار آمریکا متغیر است.
شکر و نمک (به ازای هر کیلوگرم): حدود 0.759 دلار آمریکا
چای / قهوه (یک فنجان): 0.379 دلار آمریکا تا 0.949 دلار آمریکا
نوشیدنی: از تا 1.899 دلار آمریکا تا بیشتر متغیر است.

هزینه های متفرقه

بلیط سینما: 2.848 دلار آمریکا
بلیط کنسرت: از 4.746 دلار آمریکا تا بالاتر
کوتاه کردن مو: از 2.848 دلار آمریکا تا بالاتر

حمل و نقل 

بلیط اتوبوس برای دانشجویان: 0.237 دلار آمریکا
بلیط مینی بوس از تقسیم تا کادی کوی: 1.329 دلار آمریکا
تاکسی از تقسیم تا بشیکتاش: 2.468 دلار آمریکا
(حدود نرخ تبدیل ارز: 1 یورو: 6.20 لیر ترکیه،  1 دلار آمریکا: 5.40 لیر ترکیه)
دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه

در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در ترکیه می پردازیم:

دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه آنکارا
دانشگاه چوکوروا
دانشگاه آتاتورک
دانشگاه دوکوزایلول
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه خاورمیانه
دانشگاه فنی استامبول
دانشگاه بوغازیچی
دانشگاه آناتولی
دانشگاه اژه
دانشگاه کارادنیز
دانشگاه مرمره
دانشگاه فنی ییلدیز
دانشگاه معمار سینان
دانشگاه استانبول
دانشگاه غازی

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی ترکیه

اخذ ویزای دانشجویی قبل از خروج از کشورتان برای ثبت نام رسمی به عنوان یک دانشجو در یک دانشگاه ترکیه ضروری است. بنابراین، دانشجویانی که بدون داشتن ویزای دانشجویی به ترکیه می آیند، مجاز به ثبت نام به عنوان یک دانشجو در دانشگاه نیستند و مجوز اقامت برای این کشور را دریافت نمی کنند.

ویزاهای دانشجویی باید از یکی از نزدیکترین کنسولگری های ترکیه به محل اقامت شما در کشور اصلی تان گرفته شود. ویزاهای دانشجویی نباید از داخل ترکیه صادر شود. شما باید یک کپی از «نامه پذیرش» خود را از یک دانشگاه ترکیه و یک فرم درخواست نامه تکمیل شده ویزای مربوطه را به کنسولگری ترکیه ارسال یا ایمیل کنید.

همه دانشجویان بین المللی باید برای ویزای دانشجویی خود به نزدیک ترین سفارت یا کنسولگری تركیه درخواست دهند. شما باید شخصا برای ویزا و همچنین قرار ملاقات به صورت آنلاین درخواست کنید.

دانشجویان باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنند و آن را با مدارک مورد نیاز به سفارت ترکیه ارسال کنند. فرم درخواست نامه دانشجویی را می توانید از نزدیکترین سفارت ترکیه دریافت کنید.

گذرنامه: معتبر برای مدت بیش از 90 روز
2 عکس در اندازه گذرنامه
نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی در ترکیه
مدرک بیمه بهداشتی
بلیط بازگشت
گواه تمکن و توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در ترکیه
هزینه پردازش ویزا: با توجه به ملیت متفاوت است
گواهی عدم سو پیشینه
گواهی پزشکی
اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه
​​​​​​​
دانشجویان باید ظرف مدت یک ماه پس از ورودشان به ترکیه برای مجوز اقامت با مقامات محلی (اگر دانشجو در ترکیه است) درخواست دهند. مدارک مورد نظر باید به اداره روابط خارجی در دفتر اصلی پلیس محلی ارسال شود.

اعتبار: دانشجویانی که در یک برنامه تحصیلی با مدرک در هر موسسه آموزش عالی در ترکیه پذیرفته شده اند، مجوز اقامت معتبر برای یک دوره 1 ساله را دریافت می کنند.

برای تمدید اجازه اقامت: 60 روز قبل از پایان مجوز اقامت خود، از مقامات محلی بازدید کنید. فرم درخواست تجدید نظر را پر کرده و ارسال کنید. شما مجوز را دریافت خواهید کرد.

نکته مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است.

دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.
هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا مانند ایران است اما هزینه های پوشاک نسبت به ایران کمتر می باشد علاوه بر آن دانشجویان برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی میتوانند از تخفیفات 50 درصدی دانشجویی استفاده کنند. هزینه های تحصیل معمولا بیش از 15000 دلار در سال است اما دانشجویان ممتاز می توانند از بورسیه و وام های تحصیلی استفاده کنند.