شرایط تحصیل در رشته حقوق در کانادا مانند بسیاری از کشورهای دیگر سیستم منحصر بفرد خود را دارد. برای تحصیل در رشته حقوق در کشور کانادا که معمولا از لیسانس رشته حقوق در کانادا آغاز میشود متقاضی باید دارای دیپلم دبیرستان باشد. بیشتر متقاضیان رشته حقوق پیش از ورود به این رشته در کانادا، دوره کارشناسی در رشته دیگری را میگذرانند. برای ورود به دانشگاه های کانادا در رشته حقوق باید آزمون LSAT را بگذرانید. نمره مورد قبول معمولا ۱۵۰ به بالا بوده و این آزمون ۴ بار در سال برگزار میشود. در زیر مراحل تحصیلی و کاری رشته حقوق در کانادا را به طور خلاصه شرح میدهیم. اگر قصد دارید به عنوان وکیل در کانادا فعالیت کنید، باید این پروسه را سپری کنید.
 
برترین دانشگاه های رشته حقوق 


ده دانشکده ی برتر حقوق در سال 2017


دانشگاه هاروارد واقع در ایالات متحده
دانشگاه آکسفورد واقع در بریتانیا
دانشگاه کمبریج واقع در بریتانیا
دانشگاه ییل واقع در ایالات متحده
دانشگاه استنفورد واقع در ایالات متحده
دانشگاه نیویورک واقع در ایالات متحده
دانشکده ی اقتصاد و علوم سیاسی لندن واقع در بریتانیا
دانشگاه برکلی کالیفرنیا واقع در ایالات متحده
دانشگاه کلمبیا واقع در ایالات متحده
دانشگاه شیکاگو

برترین دانشکده های حقوق ایالات متحده و کانادا

ایالات متحده ی آمریکا 52 دانشکده ی حقوق دارد که در بین بهترین های جهان هستند. به غیر از فهرست فوق این دانشکده ها عبارت اند از:
دانشگاه جورج تاون
دانشگاه لوس آنجلس کالفرنیا (UCLA)
دانشگاه میشیگان
دانشگاه پنسیلوانیا
دانشگاه دوک
تحصیل در آمریکا
کانادا هم که در شمال ایالات متحده واقع شده است، 14 دانشکده ی حقوق و مطالعات حقوقی دارد که در بین برترینهای جهان هستند. سه تا از آن دانشکده ها در بین 50 دانشکده ی برتر قرار دارند:

دانشگاه تورونتو
دانشگاه مک گیل
دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه مک گیل یا دانشگاه تورنتو؟

برترین دانشکده های حقوق اروپا
در اروپا حدود 138 دانشکده ی برتر حقوق واقع شده است که 38 تای آنها در بریتانیا قرار دارند.  از بین این 38 تا هشت دانشکده در بین 50 دانشکده ی برتر قرار دارند:

UCL (رتبه ی 12)
کینگز کالج لندن (رتبه ی 18)
دانشگاه ادینبورو (رتبه ی 24)
دانشگاه کویین مری لندن (رتبه ی 37)
دانشگاه دورهام (رتبه ی 40)

ایتالیا با داشتن 16 دانشکده ی برتر خوب به لحاظ تعداد دانشکده های خوب حقوق در رتبه ی بعدی قرار دارد که از آن میان می توان به دانشگاه بولونیا اشاره نمود.

دلایل تحصیل در ایتالیا 
آلمان با 14 موسسه ی آموزشی در رشته ی حقوق در رتبه ی بعدی قرار دارد. از میان این موسسات آموزشی می توان به Ruprecht-Karls-Universitat Heidelberg (رتبه ی 39) ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز (رتبه ی 40) اشاره نمود.

از آلمان که بگذریم و سری به جنوب اروپا بزنیم به اسپانیا خواهیم رسید که در آنجا هم 12 دانشکده ی برتر برای رشته ی حقوق وجود دارد, منجمله دانشگاه مستقل مادرید و دو تا دانشکده ی دیگر که در بین 100 دانشکده ی برتر جهان قرار دارند. هلند هم در رتبه ی بعدی قرار دارد؛ بهترین دانشگاه این کشور دانشگاه لیدن است. اما فرانسه هم 8 دانشکده ی خوب در زمینه ی حقوق دارد؛ دانشگاه سوربون پاریس در رتبه ی 26 دانشده های خوب جهان قرار دارد.

تحصیل در اسپانیا
دانشگاه های جوان اسپانیا

سوییس با داشتن 7 دانشکده ی خوب در زمینه ی حقوق و بلژیک با داشتن 6 دانشکده ی برتر در رتبه های بعدی قرار دارند. از میان دانشکده ی حقوق سوییس می توان به دانشگاه زوریخ ETH (انستیتوی فناوری فدرال سوییس) و از بین دانشکده های حقوق بلژیک می توان KU LEUVEN را نام برد.
اما کشورهای ایرلند و پرتغال هم هر کدام 5 دانشکده ی برتر قوق دارند. دانشگاه دوبلین (UCD) در بین 100 دانشکده ی برتر حقوق قرار دارد. روسیه هم برای افرادی که به اروپای شرقی علاقه دارند گزینه ی مناسبی است چرا که امسال سه دانشکده ی حقوق این کشور در بین 100 دانشگاه برتر حقوق قرار گرفته اند و گل سرسبد آنها دانشگاه دولتی موسکو لومونوسوف است.
​​​​​​​
افرادی هم هستند که به اروپای شمالی و مخصوصا کشورهای اسکاندیناوی نظیر فنلاند، نروژ، دانمارک و سوئد علاقه مند هستند. فنلاند و دانمارک و نروژ هر کدام دو دانشکده ی برتر دارند. این در حالیست که سوئد سه تا دانشکده ی برتر در زمینه ی حقوق و مطالعات حقوقی دارد. دانشگاه اوسلو واقع در نروژ بهترین دانشگاه منطقه ی اسکاندیناوی است. همچنین پنج تا از دانشکده های دیگر این منطقه در بین 150 دانشکده ی برتر جهان قرار دارند.

کشورهای یونان و اتریش هم هر کدام دو تا دانشکده ی خوق حقوق دارند؛ در حالیکه لهستان و مجارستان هر کدام فقط یک دانشکده در این زمینه دارند. از بین این دانشکده ها می توان گفت که دانشگاه وین بهترین آنها است که بین 150 دانشکده ی برتر جهان قرار گرفته است.

برترین دانشکده های حقوق آسیا
اما هستند افرادی که مایلند در آسیا تحصیلات خود را ادامه دهند. برای این افراد خبر خوب این است که امسال 12 تا از دانشکده های حقوق چین در بین 50 دانشکده ی برتر قرار گرفته اند که از آن میان دانشگاه پکینگ (رتبه ی 20) و دانشگاه چینهوا (رتبه ی 33) اشاره نمود. هشت تا از دانشکده های برتر دیگر در این زمینه را می توان در کشورهای کره ی جنوبی پیدا کرد که دانشگاه ملی سئول (رتبه ی 34) و دانشگاه کره (رتبه ی 48) از آن میان مثال زدنی هستند.

هنگ کنگ و سنگاپور هر کدام سه تا دانشکده ی حقوق خوب دارند که برترین آنها دانشگاه ملی سنگاپور (رتبه ی 15) و دانشگاه هنگ کنگ (HKU) است.

ژاپن هم امسال شش دانشکده ی حقوقی خوب دارد که می توان از آن میان به دانشگاه توکیو و دانشگاه کیوتو اشاره کرد که در بین 50 دانشکده ی برتر جهان قرار دارند.

از میان سایر کشورهای آسیایی تایوان سه تا دانشکده و مالزی دو تا دانشکده ی خوب دارد که به ترتیب عبارت اند از: دانشگاه مالی تایوان با رتبه ی 38 و دانشگاه مالایا.

دانشگاه های برتر آسیا

برترین دانشکده های حقوق آمریکای لاتین

اگر واقعا می خواهید تحصیلات حقوقی خود را در آمریکای لاتین دنبال کنید به شما می گوییم که شیلی را باید انتخاب کنید چرا که در این کشور هشت تا از برترین دانشگاه های حقوق جهان قرار دارند.  برترین دانشگاه حقوقی این کشور، دانشگاه اسقفی کاتولیک شیلی است که امسال در بین برترین دانشگاه های حقوق جهان رتبه ی 44 را ازآن خود کرده است.

برزیل هم 5 دانشکده ی خوب در زمینه ی حقوق دارد که برترین آنها دانشگاه سائولو پائولو با رتبه ی 50 است.  کلمبیا با داشتن دانشگاه لوس آندس در رتبه ی بعدی کشورهای آمریکای لاتین قرار دارد.

برترین دانشکده های حقوق استرالیا و نیوزیلند
استرالیا امسال 23 دانشکده ی برتر حقوقی دارد که در بین برترینهای جهان قرار گرفته اند . هفت دانشکده ی استرالیا در بین 50 دانشکده ی برتر قرار دارند که برترین آنهادانشگاه ملبورن در رتبه ی 11 قرار دارد. همچنین از بین دانشکده های استرالیایی که در بین 50 دانشکده ی حقوقی برتر جهان قرار گرفته اند می توان دانشگاه سیدنی،دانشگاه نیو ساوث ولز، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه موناش، دانشگاه فناوری سیدنی و دانشگاه کویینزلند را نام برد.

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های جوان برتر در استرالیا

دلایل تحصیل در استرالیا


در نیوزیلند هم شش دانشکده ی برتر جهان واقع شده اند که سه تا از آنها در بین 100 دانشکده ی برتر قرار دارند: دانشگاه اوکلند، دانشگاه ویکتوریای ولینگتن و دانشگاه اوتاگو.

برترین دانشکده های خاورمیانه و آفریقا

آفریقای جنوبی 5 دانشکده ی حقوقی دارد که امسال در بین برترین دانشکده های جهان قرار گرفته اند؛ برترین آنها دانشگاه کیپ تاون است. اسرائیل هم با دو نماینده امسال در رتبه ی آخر قرار دارد. بهترین دانشکده ی حقوقی این کشور دانشگاه تل آویو است.

 


تحصیل در دوره لیسانس حقوق در کانادا

گذراندن دوره لیسانس حقوق در کانادا L.L.B یا همان JD: این دوره معمولاسه تا چهار سال طول میکشد. ۲۵ دانشگاه در کانادا دوره حقوق را ارائه میکنند. ۶ دانشگاه در انتاریو هستند:  برای دریافت ادمیشن در دوره حقوق در کانادا میتوانید با مشاورین موسسه ویزا موندیال مشورت کنید. داشتن نمره LSAT و لیسانس (در هر رشته ای میتواند باشد) برای دریافت ادمیشن بسیار مهم هست.

تحصیل در دوره فوق لیسانس حقوق در کانادا (The Master of Laws (LLM ادامه تحصیل درفوق لیسانس حقوق در کانادا معمولا یک تا دو سال بوده و ورود به آن بسیاررقابتی است. اگر لیسانس حقوق دارید و برنامه ریزی برای ورود به دوره های فوق لیسانس میکنید، بهتر است همین امروز با مشاورین ویزا موندیال مشورت کنید تا راهکارهای مناسب را به شما پیشنهاد بدهند. دوره فوق لیسانس میتواند با تز یا بدون تز در یکی ازین رشته ها Business Law, Legal Theory, Criminal Law and Health Law, Ethics and Policy  باشد  همچنین دوره های یک ساله صرفا کاری نیز در فوق لیسانس ارائه میشود که معمولا Global Professional Master of Laws GPLLM نامیده میشوند و هدف آنها تعلیم گرایش مشخصی از حقوق میباشد.
 
تحصیل در دوره دکتری حقوق در کانادا (The Doctor of Juridical Science (SJD

ادامه تحصیل در دکترای حقوق در کانادا سه ساله بوده وبیشتر برای متقاضیانی مناسب است که هدف تدریس در دانشگاه را دارند.
 
کار به عنوان وکیل در کانادا

۱-گذراندن حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی یا کالج پس از دیپلم دبیرستان. این دوره میتواند درهر رشته ای که تمایل دارید باشد و هیچ محدودیتی ندارد.

۲-شرکت در آزمون ال ست LSAT برای ثبت نام درآزمونLSAT اینجا را کلیک کنید.

۳-گذراندن دوره لیسانس حقوق در کانادا L.L.B یا همان JD: این دوره معمولاسه تا چهار سال طول میکشد. ۲۵ دانشگاه در کانادا دوره حقوق را ارائه میکنند. ۶ دانشگاه در انتاریو هستند:  برای دریافت ادمیشن در دوره حقوق در کانادا میتوانید با مشاورین موسسه ویزا موندیال مشورت کنید. داشتن نمره LSAT و معدل لیسانس بالا بسیار مهم هست.

۴-یک سال  ماه دوره کاروزی را زیر نظر وکیل بگذرانید. به این کار اصطلاحا Articling میگویند.  اگر در استان انتاریو هستید میتوانید به جای آرتیکل دوره  Law Practice Program (LPP) که در دانشگاه رایرسون و دانشگاه اتاوا برگزار میشود را گذرانده و ۴ ماه کارورزی کنید.
۵- در هر استانی که قصد فعالیت دارید در آزمون بار Bar شرکت کنید و قبول شوید.

۶-اکنون آماده فعالیت هستید. باید یا در یک موسسه حقوقی استخدام شوید، یا موسسه حقوقی خود را راه اندازی کنید.
مشاهده پروسه دریافت مجوز وکالت  مربوط به استان کبک
​​​​​​​
اگر مدرک لیسانس حقوق دارید و تمایل داشته باشید در رشته حقوق ادامه تحصیل دهید، میتوانید وارد دوره فوق لیسانس حقوق در کانادا شوید. البته کالج ها نیز دوره های کوتاه مدت کاری متنوعی را برگزار میکنند.