روسیه کشور پهناوری است و دارای ۷۶۶ دانشگاه است که در اقصی نقاط این کشور قرار گرفته‌اند. و رشته‌های گوناگونی از مهندسی تا پزشکی و جامعه‌شناسی و فلسفه را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های آموزشی متفاوتی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. و شما می‌توانید با توجه به شرایط و نیازهایتان آن را انتخاب کنید. اولین راه این است که در کلاس‌هایی که در طول هفته برگزار می‌شوند حضور داشته باشید. دومین راه انتخاب دوره شبانه است. که در این روش می‌توانید در کلاس‌های عصر و  آخر هفته شرکت کنید.

و آخرین گزینه هم انتخاب دوره نیمه حضوری است. به این صورت که جزوات و مطالب آموزشی را دریافت می‌کنید و با توجه به برنامه تحصیلی برای شرکت در آزمون ارزیابی در دانشگاه حاضر می‌شوید. این راه‌ها برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل‌ ارائه هستند.

راه‌های پذیرش در دانشگاه‌های روسیه

راه‌های مختلفی برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه وجود دارد. ابتدا باید رشته مورد نظر خود برای تحصیل را انتخاب کنید و سپس برای پذیرش به دانشگاه‌های مورد نظرتان درخواست دهید.

برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه در روسیه چند راه وجود دارد. یا باید تمامی هزینه‌ها را خودتان متقبل شوید، یا به واسطه یک حامی مانند یک شرکت و یا یک مجموعه حمایت شوید، و یا اینکه توسط دولت روسیه بورسیه شوید.

راه‌های دریافت بورسیه دولت روسیه عبارت‌اند از:

  • برنده شدن در یکی از مسابقات علمی بین‌المللی (در کشور روسیه یا سایر کشورها)

  • قبول شدن در آزمون سراسری روسیه یا آزمون ورودی دانشگاه با رتبه عالی

  • قبول شدن در رقابت انتخابی برای دریافت بورسیه

برای یافتن اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست پذیرش می‌توانید از سایت دانشگاه مورد نظرتان بازدید کنید.

 مراحل ثبت مدارک

ابتدا باید دانشگاه مورد نظر و مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید انتخاب کنید. ثبت‌نام نهایی و تائید مدارک به دانشگاه پس ورود به روسیه انجام می‌شود. مدارک ابتدایی که باید به دانشگاه ارسال شوند شامل؛ کپی مدارک تحصیلی، کپی مدارک شناسایی، فرم پر شده برای درخواست پذیرش از دانشگاه، به همراه یک قطعه عکس هستند.

در مرحله اول، معمولاً کافی است که نسخه‌های گواهی شده و ترجمه کارت شناسایی و گواهینامه‌های تحصیلی را ارائه دهید. در مرحله دوم (پس از ورود به روسیه)، باید اصل اسناد و گواهینامه‌های اضافی را به کمیته انتخاب دانشگاه برسانید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اسناد و مدارک مورد نیاز در هر مرحله می‌توانید با دفاتر بین‌المللی دانشگاه‌ها (اگر می‌خواهید خودتان مستقیماً ثبت‌نام کنید) و یا سفارت روسیه در کشور (برای دریافت بورسیه تحصیلی) مراجعه کنید.

آزمون‌های انتخابی و ورودی دانشگاه‌های روسیه

امتحان ورودی و آزمون مقدماتی سراسری: در صورت ثبت‌نام در یک دانشگاه روسی با شرایط عادی، متقاضیان باید نتایج آزمون سراسری دولتی (EGE) یا آزمون‌های پذیرش را به دانشگاه مقصد ارسال می‌کنند.

(EGE)  امتحان تمام فارغ‌التحصیلان دبیرستان در روسیه است. و باید نتایج آن را برای ثبت‌نام به دانشگاه‌های روسی ارسال کنید. متقاضیان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام در دانشگاه به سایت (EGE) مراجعه کنند. تمام اطلاعات لازم در وب‌سایت رسمی امتحان موجود است.

علاوه بر این، دانشگاه‌ها آزمون‌های پذیرش را در قالب یک آزمون کتبی یا شفاهی در رشته‌های مربوط به موضوع انتخاب شده انجام می‌دهند. تصمیم‌گیری ثبت‌نام بر اساس نتایج آن‌ها صورت می‌گیرد. بعضی از دانشگاه‌ها امتحانات جداگانه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی انجام می‌دهند.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه آزمون‌های فردی یا مشترک را انجام می‌دهند و با توجه به نتایج، متقاضیان با استعداد بین‌المللی را انتخاب می‌کنند.
نمایندگان دانشگاه‌ها از کشورهای مختلف بازدید می‌کنند و یا آزمودن‌های خود را به همکاران خود در خارج از کشور ارسال می‌کنند.


متقاضیانی که بهترین عملکرد را داشته باشند می‌توانند از شرایط ترجیحی هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های روسیه استفاده کنند.
​​​​​​​

دریافت دعوت‌نامه و درخواست برای ویزای دانشجویی


در تمام موارد ، متقاضیان علاوه بر سندی که هویت خود را تأیید کند، باید ویزای دانشجویی ارائه دهند. برای دریافت ویزا، داشتن دعوت‌نامه ضروری است.

دعوت‌نامه‌ها به روسیه از طریق وزارت امور خارجه روسیه و اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه صادر می‌شود.. متقاضیانی که پذیرش خود را در یک دانشگاه در روسیه از طریق انتخاب رقابتی به دست آوردند، دعوت‌نامه خود را به دستور وزارت امور خارجه روسیه دریافت می‌کنند.
اگر متقاضی پذیرش دانشگاه را از طریق سایر روش‌ها به دست آورد، دعوت‌نامه توسط دانشگاه ارسال خواهد شد.​​​​​​​