فرانسه:

فرانسه کشوری واقع در غرب اروپا و یکی از کشورهای معروف اروپاست .

که از یک طرف به دریای مدیترانه و از طرف دیگر به اقیانوس اطلس راه دارد .

وجود این سواحل و کوهستانهایی که در برخی نقاط مشاهده می‌شود، باعث شده که این کشور آب و هوای دلپذیری داشته باشد.

یکی ازشهرهای زیبا و دیدنی فرانسه ساحل سنگی بریتانی یا شهردوردوین اشاره کرد .که مقصدهای مناسبی برای زندگی می‌توانند باشند.

شهر بوردو یکی از شهرهای اصلی فرانسه است که بیشترین دانشگاه‌ها و مراکز عالی آموزشی جهت ادامه تحصیل در فرانسه را دارا می باشد. شهر لیون هم از دیگر شهرهای مهم فرانسه است که مؤسسات بزرگ بین المللی در این شهر مستقر هستند.

پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، شهر زیبای پاریس است .که طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. دانشگاه بزرگ و معروف سوربن هم در این شهر قرار داردد.

واحد پول کشور فرانسه یورو است.فرانسه از لحاظ اقتصای کشوری قوی است و در بین کشورهای جهان از لحاظ اقتصادی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. از لحاظ صنعتی و صادرات قدرتمند است و جزء اولین کشورهای صادر کننده در جهان به حساب می‌آید.

شرایط ادامه تحصیل در فرانسه:

فرانسه به آموزش و و تحصیلات اهمیت ویژه‌ای می‌دهد و سالانه مبلغ زیادی را برای بالا بردن کیفیت آموزشی خود صرف می‌کند.

تحصیل در فرانسه مستلزم پرداخت هزینه نیست و تحصیل در این کشور رایگان می‌باشد و به همین خاطر به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان کشورهای مختلف تبدیل شده است.

برای ادامه تحصیل در فرانسه باید به زبان فرانسوی یا انگلیسی تسلط داشه باشید، با اینکه بسیاری از مردم در این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند و به این زبان صحبت می‌کنند؛ اما آگاهی از زبان فرانسوی برای راحت‌تر زندگی کردن و ارتباط برقرار کردن با مردمان این کشور امری ضروریست.

بورسیه‌های تحصیلی برتر جهت ادامه تحصیل درفرانسه:

بورسیهٔ عالی ایفل (Eiffel Excellence Scholarships)

بورسیهٔ عالی ایفل توسط وزارت امور خارجهٔ فرانسه توسعه یافت تا ابزاری باشد که امکان جذب بهترین دانشجویان خارجی را در مقاطع تحصیلی فوق‌لیسانس و PHD برای مؤسسات آموزشی فرانسه فراهم کند. دارندگان بورسیهٔ ایفل در مقاطع فوق‌لیسانس ۱۱۸۱ یورو و دارندگان این بورسیه در مقاطع PHD، ۱۴۰۰ یورو به‌عنوان کمک‌هزینه دریافت می‌کنند. علاوه بر این‌ها، این بورسیه هزینه‌های مختلفی نظیر هزینه‌های سفر، بیمهٔ درمانی و فعالیت‌های فرهنگی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. دارندگان بورسیهٔ ایفل حتی ممکن است بتوانند کمک‌هزینه‌های بیشتری برای اقامت دریافت کنند. این بورسیه هزینه‌های تحصیل را پوشش نمی‌دهد.

بورسیهٔ تحصیلی اکول نرمال سوپریور (École Normale Supérieure)

دانشگاه اکول نرمال سوپریور هر سال یک گزینش بین‌المللی را انجام می‌دهد که از طریق آن ۳۰ دانشجوی خوش آتیه و مستعد خارجی را در علوم پایه یا علوم انسانی برای یک دورهٔ دوساله یا سه‌ساله جهت ادامه تحصیل در فرانسه جذب می کند . این دانشجویان به مدت دو الی سه سال هر ماه در حدود ۱۰۰۰ یورو دریافت می‌کنند. هر سال نیز حدود ۳۰ دانشجوی خارجی این بورسیه را اخذ می‌نمایند.

بورسیهٔ عالی آمپر از موسسه ENS لیون (Ampere Scholarships of Excellence)

موسسهٔ ENS و سازمان‌های وابستهٔ آن به دانشجویان ممتاز بین‌المللی مایل به ادامه تحصیل در فرانسه جهت ثبت‌نام در علوم ریاضی، هنر، علوم اجتماعی و انسانی (به‌جز فوق‌لیسانس حرفه‌ای در رشته‌های آموزشی) بورسیهٔ تحصیلی آمپر را اعطاء می‌نماید. این بورسیه ۱۰۰۰ یورو را به‌صورت ماهیانه و به مدت ۱۲ ماه به دانشجو پرداخت می‌کند و بسته به شرایط قابل‌تجدید و تمدید است.

بورسیهٔ امیلی بوتمی از دانشگاه Science Po (Emily Boutmy)

دانشگاه Science Po بورسیهٔ امیلی بوتمی را به‌منظور جذب برترین دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیهٔ اروپا که قبلاً برای تحصیل در این دانشگاه درخواست داده و موردپذیرش قرارگرفته‌اند، ارائه می‌دهد. این بورسیه می‌تواند انواع و اَشکال متفاوتی داشته باشد که دامنه‌ای از ۵ الی ۱۰ هزار یورو برای دو سال تحصیلات تکمیلی و یا ۳ الی ۱۲ هزار یورو را برای ۳ سالِ تحصیلی در مقطع کارشناسی را دربرمی گیرد.

بورسیهٔ کارشناسی ارشد دانشگاه لیون (Université de Lyon Masters Scholarships)

دانشجویان خارجی که سوابق علمی سطح بالایی دارند و مایل به تحصیل درفرانسه در مقاطع فوق‌لیسانس هستند، می‌توانند از بورسیهٔ کارشناسی ارشد دانشگاه لیون فرانسه و مؤسسات وابستهٔ آن استفاده کنند. این بورسیه ماهانه ۸۰۰ یورو را به مدت ۱۰ ماه به متقاضیان می‌پردازد.

بورسیه کارشناسی ارشد دانشگاه ساکلای (Université Paris-Saclay International Master’s Scholarships)

دانشگاه ساکلای پاریس مایل است که دسترسی به مقاطع کارشناسی ارشد خود را که در مؤسسات وابسته‌اش ارائه می‌شوند، برای دانشجویان بین‌المللی ارتقا داده و تسهیل کند. از طریق این بورسیه به ازای هر سال مبلغ ۱۰ هزار یورو به دانشجویان پرداخت شده و مخارج ویزا و سفر نیز تا سقف حداکثر ۱۰۰۰ یورو پوشش قرار می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی بنیاد فناوری گرنوبل (Grenoble Institute of Technology Foundation Scholarships)

بنیاد فناوری گرنوبل به دانشجویانی که مایل به ادامهٔ تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در خارج از کشور هستند، بورسیهٔ تحصیلی اعطاء می‌کند. مبلغ این بورسیه حدود ۵ هزار یورو در هر نیمسال است.

بورسیهٔ تحصیلی INSEAD MBA

تعداد بورسیه‌های INSEAD MBA محدود است و ازاین‌رو برای اخذ هر یک از آن‌ها رقابتی تنگاتنگ جریان دارد. این بورسیه‌ها تحت معیارها و ضوابط خاصی اعطاء می‌شوند و دو بخش اصلی دارند: ۱(بورسیه‌های مبتنی بر نیاز ۲) بورسیه‌های مبتنی بر عدم نیاز (این بورسیه‌ها بر اساس معیارهایی نظیر شایستگی، ملیت، جنسیت، سابقهٔ کاری، مهارت‌های رهبری، زمینهٔ مطالعات قبلی و … ارائه می‌شوند). ارزش این بورسیه‌ها دامنه‌ای از ۵ تا ۲۵ هزار یورو را در برمی‌گیرد.

بورسیهٔ تحصیلی HEC PARI در دانشگاه MBA

پاریس به دانشجویان بین‌المللی از کشورهای مختلف و با سوابق تحصیلی متفاوت بورسیه‌های تحصیلی قابل‌توجهی اعطاء می‌کند. این بورسیه‌ها به سه دستهٔ اصلی تقسیم می‌شوند. بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی، بورسیه‌های مبتنی بر نیاز و بورسیه‌های مبتنی بر معیارها و ضوابط خاص. ارزش این بورسیه‌ها از ۶ تا ۲۴ هزار یورو متغیر است…
هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور فرانسه:

هزینه تحصیل در فرانسه برای یک فرد دانشجو ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می‌شود.


هزینه‌های ادامه تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

  • برای مقطع کارشناسی ۱۹۰ یورو در سال (حدود ۲ میلیون تومان)،

  • کارشناسی ارشد ۲۶۰ یورو در سال (حدود ۳ میلیون نومان)،

  • دکتری ۳۹۶ یورو در سال (حدود ۴ میلیون تومان)،

  • برای رشته‌های مهندسی ۶۲۰ یورو در سال (حدود ۷ میلیون تومان) که نسبت به بقیه مقاطع بیشتر است،

  • و هزینه تحصیل در رشته پزشکی که به طور میانگین ۴۵۰ یورو در سال است (حدود ۵ میلیون تومان).