نروژ

ما در این مطلب به شرایط تحصیل در نروژ ، تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان و… می پردازیم، پس از مطالعه این مطلب ، جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در نروژ به مشاورین تماس حاصل فرمایید و از شرایط اعزام دانشجو به نروژ و ویزای تحصیلی این کشور اطلاعات کسب کنید.

چرا تحصیل در نروژ ؟

همانگونه که مستحضر هستید، کشور نروژ از حیث آب و هوا، کشوری سردسیر به حساب می آید، با این وجود چنان مناظر زیبای توریستی و گردشگری و همچنین امکانات رفاهی دارد، که اکثر افراد این کشور را ترجیح می دهند. مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و اخذ اقامت نروژ از مواردی است که در کنار دیگر روش های مهاجرت به این کشور مثل سرمایه گذاری در نروژ یا ویزای کار در نروژمورد تقاضا می باشد. افراد پس از مهاجرت به این کشور از یکی از طرق موجود، می توانید اقامت نروژ را کسب کنند و در صورت حصول شرایط لازم نسبت به اخذ تابعیت نروژ اقدام کنند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در نروژ

با توجه به اینکه امکان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی دراکثر رشته ها و در تمام مقاطع وجود دارد، در نتیجه این شرایط اعزام دانشجو به نروژ یک مزیت برای این کشور به حساب می آید. دومین مزیت تحصیل در نروژ این است که با وجود اینکه هزینه ی تحصیل در نروژ در هر ترم بین 300 تا 600 کرون می باشد، با این وجود هزینه ی تحصیل برای دانشجویان خارجی رایگان می باشد. یعنی همه ی افراد خارجی می توانند از تحصیل رایگان در نروژ بهره مند شوند.

تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی نروژ

از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس این است که تحصیل به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5 آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل 500 داشته باشد؛ البته مدرک زبان انگلیسی تافل 60 به صورت اینترنتی نیز مورد قبول می باشد، که هر دانشگاه با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی ممکن است هر کدام را مورد قبول داشته باشد. نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های معتبر نروژ الزامی است و تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان عملاً زیاد مورد تایید نیست و این موسسه پذیرش از دانشگاه های نروژ بدون مدرک زبان را توصیه نمی کند.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ در مقطع لیسانس، فرد باید مدرک دیپلم 12 ساله همراه با حداقل یکسال تحصیل در دانشگاه و یا مدرک دیپلم 11 ساله همراه با حداقل دو سال تحصیل در دانشگاه( فوق دیپلم در رشته ی مربوطه) داشته باشد. مدت دوره ی تحصیل در نروژ در مقطع لیسانس 3 سال می باشد. در این دوره دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهد. ممکن است دانشگاه از فرد دانشجو بخواهد که یک دوره زبان نروژی را به مدت یکسال بگذراند که البته هزینه ی این دوره رایگان می باشد.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد نروژ

تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس نیز به هر دو زبان نروژی و انگلیسی می باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس، الزامی است که فرد مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 5/5 تا 6 آکادمیک یا مدرک زبان انگلیسی تافل حداقل 525 تا 550 داشته باشد؛ البته مدرک زبان انگلیسی تافل 72 تا 80 به صورت اینترنتی نیز مورد قبول می باشد ، و باز هم هر دانشگاه با توجه به نوع رشته ی تحصیلی، ممکن است هر کدام را بخواهد؛ و اگر نیاز باشد که فرد دوره ی زبان نروژی را بگذراند، به مدت یکسال و به صورت رایگان می باشد. برای اخذ پذیرش در این مقطع از کشور نروژ، فرد باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد. دوره ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ 2 سال می باشد. و از شرایط اعزام دانشجو به نروژ این است که در این دروه فرد دانشجو، اجازه ی 20 ساعت کار در هفته دارد.

تحصیل در مقطع دکترا یا phd نروژ

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا به زبان انگلیسی برای هر رشته ای امکان پذیر است. دوره ی تحصیل در مقطع دکترا در این کشور 3 سال است؛ و با توجه به اینکه دوره ی دکترا در هر کشوری نوعی کار به حساب می آید، به فرد دانشجو fund یا کمک هزینه ی تحصیلی تعلق می گیرد. برای تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی شخص باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 7 را داشته باشد. البته امکان گرفتن پذیرش به صورت مستقیم برای این دوره وجود ندارد و فرد دانشجو باید مجدد برای اخذ پذیرش در دوره ی فوق لیسانس اقدام کند. در مقطع دکترا نیز دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار کند.

هزینه های تحصیل در نروژ بیشتر بستگی به شهر محل تحصیل دارد و ماهانه بین 7000 تا 10000 کرون متغیر می باشد. البته معمولاً به اینچنین هزینه هایی در اروپا ، تحصیل رایگان اطلاق می شود. در ضمن تحصیل رایگان علاوه بر نروژ در اتریش ، فرانسه ، فنلاند و آلمان نیز وجود دارد. با توجه به اینکه ویزای تحصیلی نروژ ، از نوع شینگن می باشد، در نتیجه دانشجو می تواند در کشورهای عضو شینگن به راحتی تردد کنند.

توجه داشته باشید که تطابق مدارک تحصیلی در کشور نروژ برای اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ باید مورد تایید آژانس NOKUT قرار بگیرد. از شهرهای مهم کشور نروژ می توان به چند شهر اسلو، تروندهایم، استاوانگر و برگن اشاره کرد.
در انتها به این می پردازیم که یکی از بهترین راه های مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل است، البته با توجه به الزامی بودن مدرک زبان و شرایط آب و هوایی بهتر، معمولاً افرادی که قصد بهره مندی از تحصیل رایگان را دارند، تحصیل در اتریش را انتخاب می کنند که ضمن استفاده از فضای کسب و کار بهتر در اتریش از مزایای اقامت در یکی از بهترین شهرهای دنیا نیز برخوردار شوند.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

تحصیل در کشور نروژ در مقاطع دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. تحصیل رایگان، تدریس دروس به زبان انگلیسی، امکانات رفاهی و تحصیلی بسیار عالی از جمله فاکتورهایی هستند که سبب شده است تا دانشگاه های کشور نروژ در سال های اخیر مورد استقبال کثیری از دانشجویان ایرانی قرار گیرد. ولی با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، این کشور ایجاب میکند که دانشجویان در این کشور را به عنوان پلی برای تحصیل مقاطع بالاتر و یافتن شغل مناسب در کشورهایی چون آمریکا، کانادا، انگلستان و … مد نظر داشته باشند.

 برای تحصیل در دبیرستان ها و کالج های کشور نروژ با توجه به آنکه تحصیل به زبان نروژی میباشد، نیازمند ارائه مدرک حداقل سطح B-1 زبان نروژی به سفارت نروژ میباشید. با توجه به آنکه دانش آموزان در این مقطع سنی تحصیل به زبان انگلیسی را ترجیح میدهند، همکاران ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر تحصیل در مقطع دبیرستان، در کالج های کشور انگلستان و آمریکا را به شما دوستان عزیز پیشنهاد میدهند.

تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس حداقل 5 یا 5.5 بسته به دانشگاه مربوطه دارد. قابل ذکر است که تحصیل در این مقطع در اکثر رشته ها به زبان نروژی است، به همین دلیل بایستی از ابتدای امر مدرک زبان خود را جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس ارائه کنید. با توجه به آنکه در ایران مرجع مناسبی جهت یادگیری زبان نروژی نمیباشد این مطلب خود سبب شده است تا اکثریت دانشجویان موفق به اخذ پذیرش در مقطع لیسانس نشوند. پیشنهاد ما برای شما دانشجوی عزیز که تمایل به تحصیل مقطع لیسانس در کشوری با تحصیل رایگان، امکانات رفاهی و تحصیلی مناسب همچون نروژ را دارید، تحصیل در کشور اتریش و آلمان میباشد.

تحصیل در مقطع کارشناس ارشد نروژ در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی میباشد به همین دلیل شما بایستی جهت پذیرش از دانشگاه های این کشور همچون ان تی ان یو، اسلو، برگن و … نمره آیلتس حداقل 6 را ارائه نمایید. تغییر رشته در این کشور امکان پذیر نیست و شما میتوانید در این مقطع رشته هایی را که حداقل دارای 60 واحد درسی مشترک در دروس اختصاصی در مقطع لیسانس باشد را انتخاب کنید. فرد دانشجو در حین تحصیل اجازه کار دانشجوئی 20 ساعت در هفته را دارد. جهت تحصیل در کشور نروژ همچون مهاجرت به دیگر کشورها بایستی مبلغ معینی معادل 10000یورو را چند ماه در حساب خود به عنوان تمکن مالی داشته باشید که باید پرینت این حساب، ضمیمه مدارک شما در زمان سفارت باشد. طول دوره تحصیل در کشور نروژ برخلاف دیگر کشورهای اروپائی در مقطع کارشناسی سه ساله، در مقطع کارشناسی ارشد دوساله و در مقطع دکترا نیز سه ساله میباشد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ نیز همانند مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رایگان است و دانشجویان دکترا علاوه بر استفاده از تحصیل رایگان ماهی حدودا 22000 کرون نروژ حقوق دریافت میکنند. (واحد پول نروژ یورو نیست). شایان ذکر است که پذیرش مستقیم دکترا از ایران امری دشوار به نظر میرسد بنابراین پیشنهاد میگردد که شخص از مقطع پایین تر اقدام جهت پذیرش نموده و سپس در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد. از مزایای تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ دریافت حقوق در حین تحصیل، اخذ اقامت دائم کشور نروژ پس از تحصیل، استفاده از بیمه درمانی، امکان تحصیل رایگان همسر و فرزندان شخص متقاضی، باز کردن حساب بانکی، انجام کار در حین تحصیل، دریافت ویزای شینگن برای متقاضی و همراهان وی می باشد.

قابل ذکر است که اقدام جهت اقامت دائم نروژ نیازمند به یک زمان سه ساله کار و زندگی در این کشور می باشد و شما پس از هفت سال میتوانید پاسپورت این کشور را دریافت نمایید و شهروند این کشور باشید. شما پس از تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بایستی اقدام جهت گرفتن شغل مناسب در این کشور نمایید. در جریان باشید که تنها طول مدت تحصیل در مقطع دکترا جز دوره سه ساله جهت اقدام برای اقامت در این کشور محسوب میشود و این یکی دیگر از بهترین مزایا برای دانشجویان دکترای نروژ به حساب می آید.

حال اگر شما دوست عزیز متقاضی تحصیل در خارج از کشور قادر به اخذ مدرک زبان آیلتس خود نمیباشد میتوانید جهت کالج های زبان کشور سوئد اقدام کرده و پس از گذراندن این دوره ها اقدام جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور نروژ یا همان سوئد  نمایید.

اخذ اقامت از طریق ازدواج در نروژ :

امروزه اشخاص بسیاری با توجه به شرایط رفاهی، تحصیلی و امکاناتی که کشور نروژ برای افراد فراهم کرده است تمایل به مهاجرت به نروژ را دارند. یکی از راه های اخذ اقامت نروژ، اقامت از طریق ازدواج در این کشور می باشد. بر طبق آمار  و تحقیقاتی که در ماه های اخیر انجام شده است مهاجرت به نروژ از طریق ازدواج با افزایش چشمگیری همراه بوده است.
بر طبق قوانین حقوق بین الملل خصوصی در صورت ازدواج فی مابین زوجین، شخص می تواند جهت دریافت تابعیت اقدام نماید که این قوانین در اکثر کشورهای جهان صدق می کند. برطبق قوانین کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شینگن اگر یک شخص با فردی در کشوری ازدواج کند می تواند اقامت آن کشور را دریافت کند و پس از گذر مدت مشخصی این اقامت تبدیل به تابعیت گردد. مساله اقامت و تابعیت دو مقوله جدا از هم می باشند که بایستی به آن دقت داشته باشید.

این قوانین درکشور نروژ نیز صدق می کند و در هر صورت ازدواج با مرد یا زن نروژ نهایتا شما را به تابعیت این کشور میرساند، ولی بسیار دشوارتر و سخت تر از دیگر کشورهای عضو پیمان شینگن، چون شخصی که تبعه نروژ است بایستی در آمدی مشخص و در سطح معینی داشته باشد تا بتواند مدارک و پرونده خود را جهت دریافت تابعیت همسرش ارائه کند. به همین دلیل این مساله کمی با انگیزه های ساختگی ازدواج پیش می رود و افراد بسیاری با پرداخت مبالغی، با پیشنهاد ازدواج به زنان کشور های رومانی و بلغارستان پیش رفته و سپس زمینه را برای ورود به خاک نروژ و دریافت اقامت 5 ساله این کشور فراهم می کنند.

مهاجرت به نروژ از طریق کار
​​​​​​​
نروژ از جمله کشورهای نفت خیز و گران جهان می باشد که بیشتر در آمد و ثروتش وابسته به منابع عظیم نفت و گاز است. به همین دلیل در دهه های اخیر فرصت های شغلی بسیار مناسبی در زمینه نفت و انرژی در این کشور ایجاد شده است که سالیانه افراد متخصص و جویای کار بسیاری از ایران و دیگر کشورهای جهان چون آمریکا، کانادا و … قصد مهاجرت به نروژ را دارند.

آمارها نشان میدهد که کارفرمایان در هفتاد درصد مواقع ترجیح میدهند که از نیروهای نروژی استفاده کنند تا اینکه بخواهند نیروهای خارجی را به کار گیرند. قوانین کار در کشورهای شینگن بصورت یکپارچه میباشد، شما اگر بتوانید از سوی کارفرمایی در کشور نروژ دعوت نامه کاری دریافت کنید می توانید طی مدت کوتاهی ویزای کار کشور نروژ را دریافت کرده و در این کشور مشغول به کار شوید. دقت داشته باشید که پس از سه سال کار و پرداخت مالیات به دولت این کشور موفق به اخذ اقامت دائم کشور نروژ خواهید شد.

قابل ذکراست که دریافت این دعوت نامه کاری در صورتی که شما خارج از کشور نروژ باشید امری بسیار سخت و مشکل میباشد، با توجه به آنکه سه ماه بایستی در کشور نروژ آگهی جذب نیروی کار درج گردد و سه ماه در بین کشورهای عضو پیمان شینگن. حال اگر از دانشجویانی که تحصیلشان تمام شده است، افرادی که در کشورهای عضو شینگن زندگی میکنند شخصی متقاضی این کار نبود در نهایت این آگهی به افراد جویای کار در خارج از خاک اروپا میرسد.

در برخی از کشورهای اروپایی همچون آلمان و اتریش ویزایی تحت عنوان ویزای شش ماهه جستجوی کار صادر می شود به این صورت که ویزایی به مدت شش ماه به شما تعلق می گیرد و به این واسطه به شما شش ماه فرصت داده می شود که در خاک کشور مورد نظر به یافتن کار و عقد قرار داد با کارفرما بپردازید و در صورت یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی ویزای شما تمدید خواهد شد و در صورت پیدا نکردن کار، این ویزا دیگر تمدید نمیشود و شما موظف به بازگشت به کشور خود خواهید بود. از سال 2013 این نوع ویزای شش ماهه کاریابی در کشور نروژ لغو شده است و لطفا به این مساله دقت داشته باشید تا بخاطر اطلاعات نادرستی که برخی از موسسات مهاجرتی بدون مجوز در اختیار شما قرار میدهند دچار ضرر های مالی و زمانی نگردید. از بهترین راه ها جهت دریافت کار در نروژ، تحصیل در این کشور می باشد. افرادی که فارغ التحصیل کشورهای اروپائی هستند از شانس بالاتری جهت گرفتن کار بهره مند خواهند شد..

هزینه های زندگی در نروژ :

هزینه های زندگی برای افراد دانشجو معمولا پایین تر از افرادیست که بطور مستقل مشغول به زندگی می باشند. هزینه زندگی برای یک فرد دانشجو ماهی حدودا 7500 تا 8500 کرون نروژ (1000یورو) است. که این هزینه ها شامل هزینه مسکن حدود   3000 تا 3500 کرون، هزینه غذا 2600 تا 3000کرون، هزینه حمل و نقل 460 تا 600 کرون، هزینه اینترنت – تلفن و برق 1000کرون و هزینه های متفرقه شامل تفریحات و خرید کتاب 800 کرون می باشد. هزینه های زندگی بسته به سلیقه های فرد، نوع کیفیت زندگی وی متفاوت است ولی هزینه های ذکر شده برای زندگی فردی بزرگسال و مجرد در حد متوسط در نظر گرفته میشود.