نیوزیلند

نیوزیلند کشور جزیرهٔ زیبایی است که در شرق استرالیا در اقیانوس آرام قرارگرفته. این کشور با کوه‌های آتش‌فشانی و چشمه‌ها و پرنده کیوی شهرت یافته است. نیوزیلند جزء کشورهای توسعه‌یافته جهان است. بسیاری از شهرهای نیوزیلند به خاطر داشتن استاندارهای بالایی در سطح سلامت، تحصیلات، آزادی، رفاه اجتماعی دارای رتبه‌های بالای جهانی هستند. کشور نیوزیلند دومین کشور صلح‌طلب جهان شناخته‌شده است. این کشور به علت سطح رفاه و آرامشی که برای شهروندان محیا نموده سالانه مقصد داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های نیوزیلند شده است.

برنامه آموزشی در کشور نیوزیلند در رنج وسیعی تبیین شده است که شامل دانشگاه‌ها، مؤسسات پلی تکنیک، مؤسسات آموزشی خصوصی و سازمان‌های آموزشی صنعتی می‌شوند و بسترعلمی مناسبی را برای داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های نیوزیلند فراهم می کند .

مسئولین آموزشی برنامه‌های تحصیلی با کسب مهارت بالا را در هر دوره و سطح آموزشی با ارائه مدرک دیپلم، لیسانس و فوق‌لیسانس ارائه می‌دهند. و همه این مدارک بر اساس سیستم صلاحیت کشور نیوزیلند رتبه‌بندی شده است.
دانشگاه‌ها، مؤسسات تکنولوژی و پلی تکنیک

سالانه به‌طور میانگین در حدود ۱۰ – ۲۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه‌ها امکانات وسیعی را محیطی کاملاً علمی، قابل‌دسترسی و دوستانه به داوطلبان ادامه تحصیل در نیوزیلند  ارائه می‌دهند.
تمام دانشگاه‌های این طیف وسیعی از رشته‌های دانشگاهی را در هرکدام از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و PHD درزمینهٔ تجارت، علوم و علوم انسانی ارائه می‌دهند. بعضی از دانشگاه‌ها رشته‌های دانشگاهی خاصی مانند پزشکی، کشاورزی، مهندسی و…. ارائه می‌دهند. معمولاً پردیس‌های دانشگاهی در شهرهای متفاوتی واقع‌شده‌اند.

کشور نیوزیلند شامل ۱۸ موسسه آموزشی فنّاوری و یلی کلینیک وجود دارد. این مؤسسات آموزش‌ها و تمرینات حرفه‌ای و عملی را از زمان ورود تا زمان فارغ‌التحصیلی دانشجویان فراهم می‌آورند. مراکز آموزشی همچنین دوره‌های زبان انگلیسی را از سطح کارشناسی تا دکتری برای دانشجویان ارائه می‌دهند.

دوره‌های آموزشی بیشتر بر مبنی تمرینات عملی می‌باشند و معمولاً تأکید هدف آموزشی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این کشور بر پایه واحدهای عملی و کسب تجربه و فعالیت و فضای کار واقعی است. مدارکی که در این مؤسسات آموزشی اعطا می‌شود معادل مدرک دانشگاهی است.

در کشور نیوزیلند دانشجویان حق انتخاب و ثبت‌نام از بین ۶۰۰ مرکز آموزشی خصوصی رادارند که به مراکز (PTEs) شهرت دارند. دوره‌های (PTEs) به زبان انگلیسی است و معمولاً رشته‌های طراحی، گردشگری و توریسم را هم شامل می‌شوند.
دوره‌های زبان برای دانشجویان خارجی معمولاً در ۱۲ ماه تحصیلی قبل از شروع ترم‌های اصلی برگزار می‌شود. ولی متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های نیوزیلند که سطح زبان قابل قبولی دارند در دوره‌های پیش‌دانشگاهی دانشگاه‌ها و یا مراکز آموزشی (PTEs) استفاده می‌کنند.

شرایط پذیرش در دانشگاه‎های نیوزیلند:

سال تحصیلی دانشگاه‌ها در کشور نیوزیلند از مارس آغاز و در نوامبر خاتمه می‌یابد. البته دانشجویان می‌توانند بعضی از دوره‌ها را از جولای شروع کنند. بیشتر دانشگاه‌ها در نیوزیلند شامل دو ترم می‌شوند. و تنها استثنا مربوط به دانشگاه ویکتوریا است که دارای سه ترم آموزشی است.

ادامه تحصیل در دانشگاه‎های نیوزیلند اولین کاری که باید انجام دهند انتخاب دانشگاه و رشته و اعلام درخواست پذیرش است. سال تحصیلی در دانشگاه‌های نیوزیلند از ماه فوریه تا نوامبر است به همراه ۴ هفته تعطیلی در ماه جون و جولای.
بیشتر داوطلبان در ماه فوریه و جولای وارد دانشگاه شده و اکثر دانشگاه‌ها پذیرش دانشجو را پیش از ماه اوت آغاز می‌کنند برای سال تحصیلی که داوطلب اقدام کرده است.

مدارک موردنیاز دانشگاه‌ها مؤسسات عالی جهت پذیرش دانشجو کاملاً به خود دانشگاه و مرکز بستگی خواهد داشت ولی اثر دانشگاه‌ها و مؤسسات در کشور نیوزیلند دارای مفاد مشابهی هستند.

وب‌سایت دانشگاه‌های نیوزیلند به‌صورت اینترنتی و به‌روز قادر به دریافت مدارک پذیرش داوطلبان هستند و لازم به پرداخت هزینه‌های پستی جهت ارسال مدارک درخواست پذیرش نیست.

 درخواست پذیرش داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‎های نیوزیلند:


 • نامه انگیزشی (علت انتخاب دانشگاه، کشور نیوزیلند و اهدا ف و برنامه‌های آینده داوطلب)

 • توصیه‌نامه تحصیلی و در صورت وجود شغلی

 • مدارک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان ریزنمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی و دروس دبیرستان

 • مدرک زبان آیلتس و یا تافل

 • صورت‌حساب مالی و یا گردش مالی مبنی بر تمکن مالی داوطلب در مدت‌زمان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های نیوزیلند

 • رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام. این هزینه به‌طور نرمال ۲۵ تا ۵۰ دلار نیوزیلند خواهد شد و بستگی به دانشگاه مورد درخواست دارد

 • رزومه کامل تحصیلی از دستاوردهای علمی ورزشی هنری.

 • ویزای ادامه تحصیل نیوزیلند

 • افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‎های نیوزیلند رادارند بعد از ارسال درخواست پذیرش از دانشگاه لازم است تا بلافاصله جهت دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. اگر مدت اقامت داوطلب کمتر از ۳ باشد بهتر است که اقدام به دریافت ویزای توریستی نمایند.

 • مدارک موردنیاز ویزای تحصیل نیوزیلند:

 • پاسپورت معتبر

 • تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی

 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه

 • صورت‌حساب مالی مبنی بر تمکن مالی داوطلب

 • دو قطعه عکس جدید در سایز عکس‌های پاسپورت

 • بیمه سلامتبورس و کمک‌هزینه تحصیل دانشگاه‌های نیوزیلند

تعداد بی‌شماری بورس‌های و کمک‌هزینه تحصیلی جهت پشتیبانی مالی دانشجویان در دانشگاه‌های نیوزیلند ارائه می‌شود. داوطلبانی که مایل به پیگیری و دریافت بورس از دانشگاه می‌باشند می‌توانند با جستجو در وب‌سایت دانشگاه موردنظر با توجه به ملیت و رشته و مقطع تحصیلی برای دریافت آن اقدام نمایند.

کار درزمان تحصیل داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های نیوزیلند:

در سال ۲۰۱۴ در قوانین مربوط به شرایط کار و تحصیل دانشجویان خارجی این کشور تغییرات اساسی رخ داد. امروزه دانشجویان خارجی با ویزای دانشجویی آسان‌تر شده است.

دانشجویان تمام‌وقت اجازه دارند در تعطیلات بین دو ترم از ماه اوت تا جولایی کار تمام‌وقت انجام دهند. که می‌تواند کمک خوبی برای بالا بردن پس‌انداز آن‌ها باشد.

دانشجویان مقطع ارشد و دکتری اجازه دارند که به‌طور تمام‌وقت به کار مشغول باشند. هیچ‌گونه محدودیتی در ساعات انجام کار و زمینه کاری وجود ندارد.

به افرادی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند اجازه داده می‌شود هفتگی ۲۰ ساعت در طول‌ترم کار انجام دهند. ولی داوطلبانی که تسلطی به زبان ندارند نیاز به طی کردن مراحل قانونی هستند.

اجازه کار بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های نیوزیلند:

همهٔ دانشجویان خارجی که با شرایط مناسب و قابل‌قبول از دانشگاه‌های نیوزیلند فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند برای اجازه کار اقدام به دریافت ویزای کار کنند. معمولاً مدت‌زمان این ویزا یک سال است. و اگر داوطلب درصدد یافتن شغلی متناسب با رشته فارغ‌التحصیلی باشد، مدت ویزای کار به ۲ سال افزایش می‌یابد.

فارغ‌التحصیلان کارشناسی سه ماه قبل از اتمام ویزای تحصیلی و فارغ‌التحصیلان ارشد و دکتری ۶ ماه بعد از پایان یافتن ویزای تحصیلی باید برای دریافت ویزای کار اقدام کنند.

دانشجویانی که با موفقیت فارغ‌التحصیل شوند امکان یافتن صلاحیت مهاجرت با عنوان نیروی کار به کشور نیوزیلند را به دست می‌آورند.

هزینه زندگی

هزینه زندگی دانشجویی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‎های نیوزیلند به‌طور ماهانه در حدود ۱۲۰۰ دلار نیوزیلند می‌شود. و برای یک سال معمولاً بین ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار نیوزلند است

هزینه زندگی در شهر اکلند و ویلینگتون بسیار بالاتر از سایر شهرهای نیوزیلند است.

۱۵۰ تا ۳۰۰ NZ;                                محل اقامت
۱۹ NZ;                                           اینترنت
۱۹ NZ;                                           تلفن همراه
۶۵ NZ;                                          خوراک

۴۰-۵۰ NZ;                                     تفریحات و سرگرمی​​​​​​​