هند 

برای درخواست :چه  در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد  هند، شما می توانید به طور مستقیم  از طریق وب سایت رسمی دانشگاه ها اقدام کنید، البته حتما پیش از تاریخ شروع دوره های تحصیلی.

روش دیگر، در مقطع کارشناسی و مهندسی کارشناسی ارشد، معماری و یا برنامه ریزی و… دانشجویان می توانند با استفاده از نرم افزار مخصوص دانشجویان برای شرکت در موسسات فناوری موجود در کشور به عنوان موسسه یا نرم افزار Direct Admission of Students Abroad (DASA) scheme, (DASA) اقدام کنند،که  یک سرویس پذیرش متمرکز برای دانشجویان خارجی به هند است.

بر اساس این طرح،برای دوره های کارشناسی تنها سنین زیر ۲۵ میتوانند اقدام کنند اما برای دوره های ارشد محدودیت سنی وجود ندارد.

برای مطالعات کارشناسی، شما نیاز به پرداخت هزینه نرم افزار (در حال حاضر ۴۳۰۰ $امریکا) که به علاوه هزینه ثبت نام  در دانشگاههای هند که (۳۰۰ $) میباشد  .

شهریه  ترم اول (۴۰۰۰ $) می باشد. برای مطالعات کارشناسی ارشد، هزینه درخواست DASA در حال حاضر $ ۲۳۰۰، که ۳۰۰ $ برای هزینه ثبت نام و ۲۰۰۰ {{ $.content }}nbsp; برای شهریه ترم اول.

اتباع خارجی که از انجمن همکاریهای کشورهای منطقه  آسیای جنوبی  (SAARC) مانند پاکستان و یا سریلانکا واجد شرایط هستند: از ۵۰٪ معافیت شهریه در طرح     DASAبرخوردار میشوند ، آنها آزمون پذیرش را در کشور خود پشت سر گذاشته و فقط نیمی از هزینه پذیرش نرم افزار را باید بپردازند.

مدارک:
اکثرا فقط نیاز به مدرک دیپلم هست و مدارک دیگری مانند سطوح زبان و ….نیاز نمی باشد.زیرا دانشگاهها به ویژه در رشته های پزشکی و مهندسی به علت محدودیت های ظرفیت شرط معدل میگذارند وبنابراین دارندگان معدلهای بالاتر شانس بیشتر دارند.

در برخی از موسسات ممتاز مانند مراکز فنی علاوه بر نمرات بالا، آزمون ورودی و مصاحبه نیز برگزار میشود. به عبارت دیگر داوطلبان می باید در آزمون ارزشیابی ۶۰ الی ۷۰ درصد نمرات را کسب نمایند.

علاوه بر این داوطلبان جهت پذیرش در رشته های فنی دانشگاهها می باید به احراز ۷۵ الی ۸۵ درصد نمرات نائل آیند.

در درس های فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضیات و زبان انگلیسی آزمون مجدد گرفته میشود. شرایط پذیرش در رشته های کارشناسی راحتتر میباشد.دوره های تحصیلی اکثرا سالیانه میباشند.

شهریه و هزینه های زندگی برای مهاجرت تحصیلی به هند :
هزینه زندگی به طور میانگین:
اجاره ماهیانه مسکن از ۲۰۰دلار در ماه تا ۶۰۰ دلار در ماه متغیر است البته بستگی به امکانات ساختمان دارد.

هزینه خوراک  ماهیانه از ۱۸۰دلار  الی ۲۵۰دلار.هزینه رفت و آمد از ۴۰ دلار الی ۷۰ دلار و..هزینه زندگی در مقایسه با بسیاری از کشور ها پایین تر است.

البته لازمئبه ذکز اس با توجه به رشته و دانشگاه هزینه فرق میکند. همچنین هزینه خوابگاهها متفاوت است بین ۹۰۰ الی ۲۵۰۰دلار  در سال تحصیلی می باشد .و خوابگاهها از امکانات خوبی برخوردار نیستند.اکثر وسایل را خودتان باید تهیه کنید.

هزینه رشته های علوم انسانی : شهریه ای حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال در بعضی از رشته های خاص حدود ۲۰۰۰ دلار در سال 

رشته های علوم: شهریه سالانه ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال.

رشته های فنی مهندسی: شهریه سالیانه ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار علوم پزشکی:پزشکی: شهریه سالیانه بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلاردر سال.

دندانپزشکی:
شهریه سالیانه بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال. داروسازی: شهریه سالیانه بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلاردر سال .

رشته های پیراپزشکی:
شهریه سالیانه بین ۲۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰رشته MBA :

شهریه سالیانه بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار در سال.


رشته های هنر: شهریه سالیانه بین ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار در سال بسته به رشته و دانشگاه.هرینه های فوق متغی است
تقریبا ۸۰ درصد از دانشجویان بین المللی برای مطالعات کارشناسی، حدود ۱۸٪ برای مطالعات کارشناسی ارشد، و در حدود ۲٪ برای دوره دکترا / پژوهش به هند آمده اند.

شهریه  ها متفاوت است،و تماما باید قبل شروع دوره پرداخت شوند هزینه های دانشگاه های هند در مجموع، ( شما می توانید بصورت تقریبی محاسبه کنید): بعنوان مثال۳۰۰۰-۶۰۰۰ $ در سال در موسسه فناوری هند هزینه براورد میشود.

باید برای هر رشته جداگانه تخمین زد. هزینه های زندگی در هند بسیار ارزان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر میباشد، با وعده ی غذایی هزینه بیشتر از  ۱۰ $نمیشود، مثلا هزینه کرایه موتور شهری کمتر از ۴۰ سنت امریکا میشود.که این مقادیر نشان از پایین بودن هزینه های حمل ونق و تغذیه و…نسبت به دیگر کشورها است.

بسیاری از دانشگاه ها خوابگاه دانشجویی (کم هزینه ای) را در اختیار دانشجویان میگذارنند، اما شما باز  می توانید در خارج از دانشگاه در شهر مکان مناسبی  با اجاره ارزان تهیه کنید اگر  ترجیح میدهید، آپارتمان ۱ خوابه در شهرستان های بزرگ مانند بمبئی داشته باشید به  احتمال زیاد هزینه  در یک ماه برابر ۲۰۰ $ میباشد. میتوانید با صرفه جویی هزینه ای معادل ۱۸۰۰ دلار امریکا در سال داشته باشید اما همیشه بیشتر تخمین بزنید.
ویزای تحصیلی  برای دانشجویان در هند:
اگر کارت شهروندی  (OCI) تهیه کنید با این  کارت، قادر به مطالعه، کار و یا انجام پژوهش در هند بدون ویزای دانشجویی هستید.

ساکنان نپال و بوتان همچنین می توانید در هند بدون ویزا مطالعه کنند.

با این حال، بسیاری از افراد برای تحصیل در هند نیاز به ویزای دانشجویی و اقدام و پرداخت هزینه ی معین دارند، که توسط کشور مبدا متفاوت است.

ویزای تحصیلی برای هند هم با توجه به مدت زمان دوره مطالعه که تا  حداکثر برای مدت پنج سال است صادر میشود. ویزاهای صادر شده برای کمتر از پنج سال می تواند با کسب اجازه از محلی FRRO (دفتر ثبت نام خارجی منطقه) انجام شود.

اگر شرایط را داشته باشید میتوانید میزان مدت دوره  و دانشگاه خود را تغییر دهید. شما باید ویزای دانشجویی خود میتوانید از طریق نزدیکترین سفارت هند به خود در خواست دهید. شرایط ضروری برای دریافت ویزای دانشجویی برای هند به شرح زیر است:
شما ابتدانیاز به  گواهی پذیرش از  یک موسسه آموزشی هند دارید. این به این معناست شما برای اولین بار برای شرکت در آزمون ورودی واجدشرایط میشوید.*

به یاد داشته باشید تغییر نوع  ویزای دانشجویی دانش آموزان  تنها به خاطر تغییر هر دوره یا موسسه با اجازه مشخص از FRRO (دفتر ثبت نام خارجی منطقه)ممکن میباشد.در بخشی از درخواست ویزا، جزئیات دوره و محل مطالعه خود را باید بگنجانید.

در مواردی که گواهی پذیرش موجود نیست، ویزای دانشجویی موقت صادر خواهد شد. با این حال، پذیرش باید در یک مدت سه ماه تایید شود، در غیر این صورت متقاضی اجازه  ندارد در هند بماند.متقاضیان همچنین باید اسناد، از جمله گذرنامه فعلی و معتبر، با حداقل شش ماه اعتبار و حداقل دو صفحه خالی ارایه دهند.

متقاضیان ثبت نام در یک دوره پزشکی  بایدیک  نامه ای برای  تایدیه، و یک گواهی عدم وجود مشکل، از وزارت بهداشت در هند کسب کند.متقاضیان برای دوره های مهندسی موسسات فنی در هند باید مجوز مشابه از وزارت آموزش و پرورش به دست آورد.ویزای دانشجویی  را  با ویزای گردشگری و یا هر نوع دیگر ویزا  نمی توان به دست آورد.ویزای دانشجویی صادر شده برای یک دوره ۱۸۰ روز یا بیشتر برای ثبت نام دانشجو معتبر خواهد بود که متقاضی باید بعد از ۱۴ روز اولین اقدام به ثبت نام را انجام دهد.

*طبق قوانین دولت همه دانش آموزان بین المللی در هند با ویزای دانشجویی باید معاینه پزشکی انجام  دهند و یک مدرک سلامت پزشکی را دریافت کنند. دانش آموزان همچنین باید برای HIV آزمایش دهند، و در صورتی که  نتیجه مثبت باشد پذیرش داده نمیشود. همچنین لازم است مبالغ را به  دلار امریکا ۵۰ $ پرداخت کنند.که لازم  برای قرار گرفتن در زیر  پوشش هزینه های پزشکی است، که شامل بیمه هم  برای سال اول  میشود.اگر شما میخواهید در حین مطالعه به کار بپردازید یا در کل برای اشتغال به کشور هند بیایید نمتوانید از ویزای دانشجویی استفاده کنید بلکه باید حتما ویزای اشتغال را تهیه کنید.

واحدها و خدمات دانشگاهی:
واحد ارزشیابی مدارک و گواهینامه های علمی. تعیین ارزش مدارک را با معیارها ی  نظام های آموزشی دانشگاه های جهان از طریق ارتباط با نهاد های بین المللی کشورهای مختلف و نمایندگی سایر کشورها در هند صورت می گیرد.

۲٫واحد خدمات و اطلاعات دانشجویی انجمن:با انتشار کتاب راهنمای دانشگاه ها اطلاعات  موسسات دانشگاهی،مجامع حرفه ای، تایید اعتبار دروس و دوره های برگزار شده توسط ارگان های مرکزی وایالتی و اعضا هیات آموزشی دانشگاه و  معرفی تسهیلات می باشد.

تحصیلی (بورس) تحصیل داخل و خارج از کشور دانشجویان در داخل و خارج از هند و خارج می توانند در صورت نیاز ارایه میشود.

۳٫واحد کتابخانه و مرکز اسناد مدارک:واحد کتابخانه و مرکز اسناد مدارک بر مجموعه ای تخصصی از کتب اسناد و نشریات پیرامون آموزش عالی مشتمل میگردد.

۴واحد تحقیقات:واحد تحقیقات به هدایت مطالعات ت در زمینه های مربوط به ,هزینه واحد های درسی ، کیفیت آموزش و سیسستم آموزشی مبادرت می نماید.۵٫٫واحد تربیت بدنی:واحد تربیت بدنی که توسط وزارت توسعه منابع انسانی هندفعالیت میکند که عهده دار  برگزاری مسابقات بین دانشگاهی و اردوی  ورزشی دانشگاه های مختلف کشور میباشد۶٫٫واحد انتشارات :انتشار نشریات انجمن دانشگاه های هند اعم از مجله دانشگاه ها و بر پایی نمایشگاه کتاب دهلی وعرضه کتب به دانشگاه ها۷٫٫واحد امور جوانان:اجرای برنامه های بین دانشگاهی برای افزایش ارزشها، فرهنگ توسعه شخصی،وحدت ملی و درک بین المللی مبادرت و به بر گزاری جشنهای بین دانشگاهی۸٫واحد همایش های علمی:جلسات سالیانه دانشگاهها.انجمن دانشگاه های هند نیز به برگزاری سمینار  ها به صورت سالانه مبادرت می نماید.

 زبان رسمی:
اموزشی کشور هم انگلیسی میباشد اما بخاطر گویش متفاوت هندوها و حضورگسترده بومی ها در نهادهای اموزشی مشکلاتی را برای دانشجویان برای فهم  دروس و ارتباط برقرار کردن  با سایزین و مواد درسی ایجاد کرده است همچنین این معضل باعث شده است که فارغ التحصیلان هندوستان با فاقد سطح گفتاری زبان انگلیسی و دستور زبان لازم  در چهارچوب (cefr اروپا)برای ورود به بازار کار مورد نظر باشند.

همچنین نگرانی در مورد توانایی فارغ التحصیلان هند-تحصیل به رقابت در اقتصاد جهانی هند وجود دارد. در گزارش اخیر فدراسیون بازرگانی و صنعت هند (FICCI) و ارنست و یانگ (EY) – 2015آموزش عالی در هند: با حرکت به سمت ارتباط جهانی و رقابت – نشان میدهد  که تنها بخش کوچکی از فارغ التحصیلان هند استخدام شدن. این نتیجه نشان میدهد که این اشتغال کم “توسط عواملی مانند برنامه های درسی خارج از مورخ، کمبود استادان با کیفیت، نسبت بالا دانش آموز به معلم، عدم ارتباط صنعت و نهاد، و فقدان استقلال برای انتخاب دوره های بعدی تحصیلی و…موثر بوده است.

۲۰۱۴ QS BRICS رتبه بندی  دانشگاهها:
تنها یک موسسه درهند  در ۱۰۰ تای اول در بین هیت های علمی دانشگاهها  و تنها دو  تا از انها در بین۱۰۰تای اول بریکس نسبت به پذیرش دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. طبق امار شورای توسعه روابط فرهنگی هند از ۳۴۶۵  بورس تحصیلی برای تحصیل در هند، ۱۳۶۱ جا (۳۹٪) به دانشجویان خارجی ارائه شده در سال ۲۰۱۳  _۱۴ درصد استفاده نشده بود.که این نشان دهنده این است که امار پذیرش رو به کاهش است. بنابراین دولت و نهاد اموزش و پرورش هند تصمیم دارند با برنامه های مذکور به اصلاحات اساسی بپردازند تا اعتبار جهانی خود را افزایش دهند.
​​​​​​​
البته به علت انتخاب متنوع  و ازاد دانشجو برای ورود در رشته ی تحصیلی مورد نظرش وهمچنین هزینه های پایین زندگی و تحصیل در هند هنوز متقاضیان بین المللی هر ساله به این کشور می ایند. و ، با قدرت اقتصادی رو به رشد هند باعث اختصاص بودجه بیشتر  به موسسات آموزش عالی هند و گسترش روابط دیپلماتیک، اقتصادی جامعه هند میشود. یک شیب صعود پیش رو است: به عنوان مثال ۲۰ موسسه هندی در رتبه بندی جدید QS جهانی در کشورهای BRIC (برزیل، روسیه، هند و چین) رتبه های برتر را کسب کرده اند.

کشور هند بیشترین جمعیت جهان (پس از چین) را دارا میباشد، و همچنین درای   اقتصاد در حال رشد با سرعت و نفوذ بیشتر از پیش میباشد، نظام آموزش عالی هند دستخوش تحول سریع در طول چند دهه گذشته شده  که یکی از پیچیده ترین – نظام های اموزشی است.

. نظام آموزش عالی  هند ۲۴ امین در جهان در رتبه بندی معتبر جهنای QS در مورد نظام  آموزش عالی در سال ۲۰۱۶ قرار گرفت، و  به ویژه  بعلت  کیفیت آموزشی در زمینه یا رشته های مهندسی و فن آوری ، که  به رهبری  موسسه علوم هند (مؤسسه) بنگلور و موسسه معتبر فناوری هند (IITs) ارایه شده. در حال حاضر ۱۶  مراکز فعال در این حوزه، در سراسر کشور وجود دارد که در مهندسی، فناوری و رشته علوم فعالیت دارند.

۲۳ دانشگاه برتر  هندی  در رتبه بندی دانشگاه های QS آسیا در سال ۲۰۱۶، از نه جایگاه  برتر در میان ۱۰۰دانشگاه اسیا میباشند.  گذشته از متخصصان  علم و فن آوری، دانشگاه دهلی  جامع ترین هند  (رتبه ۶۶ در  رتبه بندی QS آسیا ۲۰۱۶)، دانشگاه کلکته (۱۰۸)، دانشگاه بمبئی (۱۴۵)، و دانشگاه هندوی بنارس (مشترک ۱۵۵)در میان دانشگاههای اسیا قرار گرفته اند.
۱٫موسسه علوم هند (مؤسسه) بنگلور. دانشگاه دولتی که  رتبه ۳۳  در سال ۲۰۱۶  در میان  دانشگاه های QS آسیا و رتبه ۱۵۲ مشترک در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS 2016-2017،دانشگاه برتر هند  را دارد. این نشان دهنده ی یک حضور قوی در رتبه بندی QS در بین ۱۰۰ دانشگاه  برتر جهان در زمینه مهندسی شیمی، مهندسی برق و شیمی است. 
   ۲٫ موسسه فناوری هند بمبئی (IITB): ، موسسه فناوری هند بمبئی (IITB) رتبه ۳۵ در رتبه بندی آسیایی و ۲۱۹ در جهان، با توجه به آخرین نتایج را کسب کرده است.در زمینه هنر و علوم انسانی فعال است. از قدیمی ترین دانشگاه های هند، که در سال ۱۹۵۸ تاسیس شده است، حدود ۸۰۰۰ دانش آموز  دارد.   ۳٫موسسه فناوری بین المللی فناوری بمبیی رتبه ۱۴ ام از ۱۰۰ برتر اسیا برای علوم کامپیوتر، و چندین شاخه از مهندسی، علوم مواد، و هنر و طراحی را دارد.

۴٫موسسه فناوری  دهلی نو هند (IITD)  : یکی دیگر از نهادهای عمومی  و تخصصی پیشرو در هند، که رتبه ۳۶ در رتبه بندی آسیایی و رتبه مشترک ۱۸۵ در رتبه بندی جهان را دارد. علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و سازه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، علوم مواد، و هنر و طراحی از رشته های این دانشگاه میباشد.

دیگر دانشگاه های برتر در هند عبارتند از:

موسسه فناوری هند مدرس (IITM) (43 در آسیا، مشترک ۲۴۹ در جهان)
موسسه فناوری هند کانپور (IITK) (48 در آسیا، ۳۰۲ مشترک در جهان)
موسسه فناوری هند، خاراگپور (IITKGP) (51 مشترک در آسیا، ۳۱۳th در جهان)
موسسه فناوری هند رورکی (IITR) (78 در آسیا، ۳۹۹ در جهان).
مقایسه دانشگاه برتر هند در دانشگاه رتبه بندی QS آسیا ۲۰۱۶


در نتیجه مقایسه و برآورد :
با توجه به مزیت ها و معایب و شرایط گفته شده در بالا در مورد کشور مورد نظر ما هند میتوانیم با مرور این معیار های رایج به مقایسه با دیگر مکانها و شرایط و میزان تناسبش با شرایط فعلی خودمان و همچنین معیارهای جهانی بپردازیم.کشور هند با وجود پتانسیل بالا از نظر جمعیت و مساحت و سیستم اموزشی بزرگ و سابقه دار و داشتن حداقل شرایط مقبول برای ادامه تحصیل باز از همتا های خود در اروپا قابل مقایسه نمیباشد زیرا همچنان از لحاظ زیر ساختار اموزشی تحول چشمگیری نداشته و بعلاوه مدت زمان بیشتری را باید برای این تغییرات صرف کرد ,کشورهند در مقایسه با دانشگاهها و کالج های اروپایی شاید از هزینه زندگی و تحصیلی پایین تر و شرایط راحتتر پذیرش و ویزا برخوردار باشد ما با توجه به معیار های فوق هنوز از لحاظ ایجاد فرصت های پژوهشی برای دانشجویان و امکان دادن فرصت انتخاب گسترده به انها و همچنین کسب اعتبار جهانی  و کسب کرسی های علمی جهانی ضعیف میباشد ,همچنان به دلیل فقدان این موارد و  بسیاری از شرایط مذکور و حضور بومی ها و اینده شغلی مناسبی را برای دانشجویان تضمین نمیکند.به علاوه به علت کمبود امکانات و سطوح پایین بهداشت و متقاضیان بی شمار انان به نسبت اروپا از کیفیت های مدرن و به روز اموزشی و پرورشی به دور است.
​​​​​​​

پس بنابراین اگر میتوانید هزینه و بودجه بیشتری را متحمل شده و برای کشورهای های اروپایی وقت صرف کنید و اقدام به گرفتن پذیرش کنید بهتر از انتخاب ساده  و رایج این روزهای برخی دانشجویان فراتر رفته و اینده خود را بهتر تضمین کنید. زیرا این دانشگاهها و کالجها با امکانات فراوان و میزان مقبول پذیرش و امکانات تسهیلاتی و کمک هزینه و حضور در اتحادیه اروپا و تعامل با دیگر دانشگاهها و و…..بسیاری موارد اینده و دانش شما را و جبران هزینه های این دوره ها را حتما تضمین میکنند .قطعا تفاوت در کیفیت آموزش بین موسسات آموزشی برتر هند و نهادهای بین المللی اروپا وجود دارد. با این بودجه و بورس تحصیلی و فرصت هایی که در دسترس است. بنابراین  قطعا یک گزینه بهتر برای تحصیل در خارج از کشور برای مطالعات بیشتر وکار وجود دارد. همچنین شما می توانید به مدرک در مقطع کارشناسی و پایه کوتاه مدتی  را در هند گذرانده و اکتفا کنید اما برای پیشرفت بیشتر و برخورداری از تسهیلات بالا و دانش جهانی و….اینده ی شغلی امن ، کار برای سه تا چهار سال، صرفه جویی در پول و استفاده از صندوق تحصیلات تکمیلی در اروپا به گزینه های دیگر مانند موسسسات اموزشی اروپا فکر کنید و خود انتخاب کنید. و تصمیم بگیرید برای نتیجه گیری، مزایای آموزش های بین المللی بسیار هستند و به شما کمک میکنند یک آینده امن و حرفه ای داشته باشید.پس با شرایط فوق و انتظارات خودتان و تلاش بیشتر و رجوع به موسسات و مشاوران معتبر و با تجربه اینده خود را بهینه کرده در انتخاب مقصد خود از مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور مشورت بخواهید.​​​​​​​