چرا کانادا انتخابی مناسب برای دندانپزشکان است؟

کشور کانادا، میان تمام کشورها و شهرهایی که فارغ التحصیلان دندانپزشکی می توانند انتخاب کنند، شاید مشهورترین و مناسبترین انتخاب باشد. دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد. نمونه ای از این دلایل:
دندانپزشکان می توانند به صورت خصوصی فعالیت کرده و یا در بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز عمومی بهداشت یا دانشگاه ها مشغول به کار شوند.
رشد جمعیت، جمعیت مسن و پیشرفت های تکنولوژی در تشخیص و درمان در سراسر کشور تقاضا برای دندانپزشکی را افزایش می دهد.
با بسط فعالیت دندانپزشکان می توانند بهداشت کاران و دستیارانی استخدام کنند.
دندانپزشکان باید به طور پیوسته دانش و مهارت های روندها و تکنیک های جدید دندانپزشکی را فرا گیرند. فرصت یادگیری و رشد حرفه ای بسیاری از طریق دوره های آموزشی پیوسته و سمینارها در کانادا ارائه می شود.
فرصت های شغلی خارج از دندانپزشکی از جمله فعالیت به عنوان مربی دندان، مقحق، مدیر یا نماینده فروش نیز فراهم است.
گرفتن تخصص در رشته دندانپزشکی با 1 تا 4 سال تحصیل اضافی امکان پذیر است.
برخی از دندانپزشکان در کانادا توسط مقامات بهداشت فدرال یا استانی برای خدم در نیروهای مسلط کانادا استخدام می شوند.

در جمع بندی سه دلیل اصلی انتخاب کانادا توسط دندانپزشکان:

– جامعه ی متعادل و توسعه ی یافته ی کانادا
– از پردرآمدترین رشته های کانادا
– ظرفیت بالای کاربرد دندانپزشکی و آگاهی بالا در موررد بهداشت دندان

دندانپزشکی در کانادا میان پردرآمدترین مشاغل قرار دارد. سطح پیشرفت در دندانپزشکی و فرصت های آن بسیار عالی است. فرصت اشتغال زیادی هم برای نواحی شهری و هم بخش روستایی وجود دارد. بنابراین دندانپزشکان می توانند در هرجایی از کانادا که می خواهند اقامت کنند.


معرفی انجمن ها و سازمان های مربوط به دندانپزشکی در کانادا

انجمن دندانپزشکی کانادا (CDAC)
سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی در کانادا (NDEB): سازمان مسئول برقراری و حفظ استاندارد ملی توانایی های دندانپزشکان در کانادا
نظام دندان پزشکی کانادا (DRA)

​​​​​​​

​​​​​​​مجوز کار در رشته ی دندانپزشکی

رشته ی دندانپزشکی مانند رشته های مهندسی جزو مشاغل نظام مند در کانادا محسوب می شود. دندانپزشکان بین المللی (فارغ التحصیلان دوره های آموزشی خارج از کانادا) صرف نظر از تحصیلات، مجوز و یا سابقه ی کار در کشور خود، برای فعالیت در رشته ی دندانپزشکی در کانادا، متقاضی باید از نظام دندانپزشکی استان یا منطقه ای که قصد اشتغال در آن را دارند، مجوز یا پروانه ی کار اخذ نمایند. نیازمندی ها و شرایط اولیه ی اخذ مجوز از همه ی استانها و مناطق کانادا، اتمام موفقیت آمیز فرآیند اخذ گواهینامه از سازمان NDEB است. اخذ گواهینامه الزاما تضمین کننده ی اخذ مجوز کار از نظام دندانپزشکی کانادا (DRA) نیست. نیازمندی رایج کسب مجوز معمولا شامل:
داشتن مدرک دندانپزشکی که نشان دهد با موفقیت دوره ی تحصیلات دندانپزشکی به مدت حداقل 4 سال را در یک مدرسه ی دندانپزشکی تایید شده از کانادا گذرانده است.
فرآیند معادل سازی مدرک (یا گذراندن دوره های تکمیلی) و گذراندن آزمونهای کتبی و عملی کانادا و اخذ گواهی از NDEB
تسلط بر یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسه
گذراندن آزمون های فقط و اخلاق، قوانین پزشکی، مقرررات حرفه ای و …


حقوق رشته دندان پزشکی در کانادا

حقوق دندانپزشکان در کانادا با توجه به مکان و اندازه ی مکانی متغیر است اما این درآمد به طور میانگین ۳۵۰ هزار دلار در سال است. داشتن مهارت در این رشته باعث درآمدهای بالا می شود. افزایش درآمد در بازه ی 5 تا 10 سال اول کار به عنوان دندانپزشک نسبتا کم است.​​​​​​​

وظایف دندان پزشکان در کانادا

بررسی دندان،‌ لثه و بافت های اطراف بیمار برای تشخیص بیماری، آسیب و خراب شدگی و ارائه درمان ها و راهکارهای مناسب
بازیابی، استخراج و جایگزنی دندان بیمار و خراب شده
انجام جراحی دهان، جراحی لثه و درمان های دیگر
مشاوره در زمینه ی بهداشت دهان و دندان
نظارت بر بهداشت دهان و دندان، بهداشتکاران دندان، دستیاران دندان و سایر کارمندان


چشم انداز شغلی رشته ی دندانپزشکی در کانادا

آینده ی شغلی رشته داندانپزشکی در کانادا به خاطر فرام تعداد زیادی جایگاه های شغلی فراهم شده  تا سال 2022 ، بسیار خوب است. تعداد مشاغل فراهم شده برای دندانپزشکان در این بازه تقریبا 7,000 جایگاه خواهد بود در حالیکه پیش بینی شده است تعداد افرادی که به دنبال اشتغال در این رشته هستند، 5,400 نفر می باشند. که این ارقام دلالت بر کمبود این رشته دارد. در واقع تعداد فارغ التحصیلان این رشته به اندازه ای نیست که بتواند این تقاضا و نیاز را برطرف کند.کانادا به خصوص در نواحی روستایی بریتیش کلمبیا با کمبود دندانپزشک مواجه است.

مهاجرت به کانادا در رشته دندانپزشکی

کد شغلی رشته دندانپزشکی در طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC)، 3115 است. کانادا تقاضای زیادی در رشته پزشکی و دندانپزشکی دارد و افرادی که به دنبال مهاجرت به کانادا هستند می توانند تحت زیر گروه نیروهای متخصص فدرال (FSW) درسیستم اکسپرس اینتری مهاجرت نمایند. یک کمبود پیوسته در نیروهای متخصص کانادا وجود دارد. نیروهای متخصصی که شرایط ویزا را داشته باشند و حداقل یک سال سابقه ی کار تمام وقت پیوسته یا معادل نیمه وقت آن را در 10 سال اخیر داشته باشند می توانند تحت نیروی متخصص فدرال سیستم اکسپرس اینتری فعالیت کنند.
 
​​​​​​​