تغییر اقلیم شاید به نفع کانادا باشد، اما به چه قیمتی؟

تغییر اقلیم شاید به نفع کانادا باشد، اما به چه قیمتی؟

 

گازهای گلخانه ای، تغییر اقلیم و گرم تر شدن کره زمین مدت هاست که نقل محافل سیاسی و فعالان زیست محیطی شده است. محققان می گویند اگر این پدیده برای سایر نقاط جهان بد باشد، حد اقل برای کانادا خوب است و باعث بیشتر شدن زمین های حاصلخیز و طولانی شدن فصل کاشت محصولات می شود. اما به چه قیمتی؟

اینکه کانادا از گرمتر شدن کره زمین و تغییر اقلیم سود می برد سخن گزافی نیست اما هزینه هایی که در پی دارد بسیار بیشتر از سود مقطعی آن است. اوایل تابستان بود که گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه کانادا از تغییر اقلیم سود می برد. این گزارش توسط یکی از موسسه های بین دولتی وابسته به سازمان ملل موسوم به Panel on Climate Change که جایزه نوبل هم برده است منتشر شده است.

همانطور که انتظار می رفت این گزارش بلافاصله با موجی از انتقادات در اینترنت مواجه شد و منتقدان به پیامدهای تغییر اقلیم در سایر نقاط جهان که بسیاری از آنها فقیر هم هستند اشاره کرده و گفتند که این کوته نظری و خودخواهی است که به خاطر سود کانادا، کل کره زمین رو به نابودی ببرد!

مثلا یکی از منتقدان گفته است که وقتی خاک های منجمد آب شوند، پل ها، جاده ها و ساختمان ها هم در معرض خطر قرار می گیرند چون خاک زیربنایشان سست شده و یخ آن آب شده است. بنابراین اینگونه نیست که تغییر اقلیم پیامد منفی و مخربی برای کانادا نداشته باشد.

این در حالی است که مبارزه با تغییر اقلیم جزو سیاست های داخلی و خارجی جاستین ترودو بوده است. در انتخابات پیش رو هم حتما در این مورد بحث داغی مطرح خواهد شد چرا که ظرف سال های اخیر سیل و حریق جنگل ها نگرانی و نارضایتی مردم کانادا را فراهم آورده است.

هفته ی پیش Climate Action Network اعلام کرد که کانادا در بین کشورهای G7 بدترین عملکرد را در زمینه سیاست های اقلیمی دارد و از این لحاظ با سیاست های ترامپ برابری می کند؛ هم امریکا و هم کانادا گازهای گلخانه ای را به سطح ایده آل و مقرر شده در توافقنامه پاریس نمی رسانند. طبق این توافقنامه، باید تا سال 2030، سطح گازهای گلخانه ای را 30 درصد کمتر از سطحی برساند که در سال 2005 بوده است.