تحصیل دانشجویان سنگالی و مراکشی در کانادا راحت تر شد

 

تحصیل دانشجویان سنگالی و مراکشی در کانادا راحت تر شد

 

کانادا به تازگی اعلام کرده است که مسیر جدیدی برای دانشجویان اهل سنگال و مراکش طراحی شده که به آنها کمک می کند راحت تر ویزای تحصیلی گرفته و در کانادا تحصیل کنند. این مسیر که Student Direct Stream نام دارد به دانشجویان واجد شرایط اجازه می دهد درخواست خود را به صورت آنلاین ارائه کنند. فرایند رسیدگی به اکثر درخواست ها از این طریق 20 روز است. البته ممکن است از این هم قدری فراتر رود.  

برخی از کشورها نظیر پاکستان، هند، چین، فیلیپین و ویتنام در فهرست این مسیر هستند که دانشجویان آن کشورها می توانند به این مسیر مهاجرت تحصیلی دسترسی داشته باشند و از 9 سپتامبر 2019 نیز سنگال و مراکش به لیست کشورهای واجد شرایط این مسیر افزوده خواهند شد.  

قرار دادن سنگال و مراکش در این فهرست، عملا از استراتژی دولت فدرال برای جذب فرانسه زبانان حمایت می کند؛ به موجب این استراتژی فرانسه زبانان جوان برای تحصیل در کانادا جذب خواهند شد.  همچنین، قرار بود که بین امسال تا 2024 از کشورهای متنوعی دانشجو و مهاجر جذب شود که با این کار هم این هدف تحقق می یابد.

احمد حسین، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا گفته است ” موسسات و آموزشی کانادا که کیفیت بالا دارند و محیط آنها هم سرشار از تنوع قومی و فرهنگی است و نیز فرصت های بسیاری که در برابر کار یا اخذ اقامت دائم دانشجویان پس از فراغت از تحصیل وجود دارد، باعث شده که کانادا گزینه ی اصلی بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان باشد”.

گفتنی است مسیر Student Direct Stream یا به اختصار SDS در سال 2018 افتتاح شد یعنی همان سالی که 54000 دانشجو که فارغ التحصیل شده بودند اقامت دائم گرفتند. لازم به ذکر است که دانشجویان خارجی موقعیت خوبی برای اکسپرس انتری دارند. اکسپرس انتری سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، مشاغل دارای مهارت و تجربه ی کانادایی از سراسر جهان بر پایه ی امتیازات و معیارها مهاجر جذب می کند. کاندیدها بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای کاندیدهایی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها ITA (دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود.

بد نیست بدانید داشتن نمره بالا در زبان انگلیسی یا فرانسه می تواند به افزایش امتیاز متقاضی در سیستم جامع رتبه بندی بیفزاید. دانشجویانی هم که مهارت های زبان فرانسه دارند نیز امتیاز اضافی در سیستم جامع رتبه بندی کسب می کنند. البته سابقه تحصیل یا کار دارای مهارت در کانادا هم امتیاز محسوب می شود و می تواند دانشجویان خارجی را در موقعیت خوبی برای دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس نتری فرار دهد.