سه شهر کانادا در بین ۱۰ شهر برتر قابل سکونت و زندگی در جهان

 

سه شهر کانادا در بین ۱۰ شهر برتر قابل سکونت و زندگی در جهان

 

بنا بر اعلام جدیدترین گزارش شاخص جهانی قابلیت سکونت، سه شهر کانادا در میان 10 شهر برتر جهان برای زندگی و سکونت قرار دارند. کلگری آلبرتا بالاترین رتبه را در میان شهرهای کانادا در این شاخص کسب کرده است و رتبه ی چهارم را در بین 140 شهر دنیا از آن خود کرده است. سپس، ونکوور و تورنتو در رتبه های ششم و هفتم قرار گرفته اند. 

اما بهترین شهر دنیا برای سکونت و زندگی وین اتریش است که برای دومین سال پیاپی این عنوان را از به دست آورده است. گفتنی است این 140 شهر بر اساس عوامل کیفی و کمی زیر ارزیابی شده اند و امتیاز کسب کرده اند: 

  • ثبات: این عامل به ارزیابی شیوع جرائم و تهدید تروریسم، چالش های نظامی و آشوب های داخلی می پردازد
  • خدمات درمانی و سلامت: در دسترس بودن و کیفیت خدمات درمانی دولتی و خصوصی، داروهای بدون نیاز به نسخه و سایر نشانگرهای کلی سلامت و درمان
  • فرهنگ و محیط: این عامل هم دما؛ اقلیم؛ سطح فساد؛ محدودیت های مذهبی یا اجتماعی؛ غذا و نوشیدنی ها و سایر مولفه های اجتماعی را ارزیابی می کند
  • آموزش : در دسترس بودن و کیفیت مراکز آموزشی دولتی و خصوصی توسط این عامل بررسی شده است
  • زیرساخت: این عامل هم به ارزیابی کیفیت جاده ها، حمل و نقل عمومی، در دسترس بودن مسکن و سایر پارامترها می پردازد

امتیازها از 100 است بدین صورت که اگر شهری 100 امتیاز بگیرد ایده آل است و اگر 1 امتیاز غیر قابل تحمل است.

امتیازهای کلگری، ونکوور و تورنتو در هر یک از پارامترها

امتیاز کل کلگری 97.5 بوده است یعنی در چهار تا از این معیارها 100 امتیاز کسب کرده است و تنها در بخش فرهنگ و محیط 90 امتیاز گرفته است. اما ونکوور نیز تنها شهر در بین 10 شهر برتر بوده است که در بخش فرهنگ و محیط و خدمات سلامت و درمان 100 امتیاز کامل گرفته است؛ اما در بخش زیرساخت و ثبات به ترتیب 92.9 و 95 امتیاز کسب کرده است. تورنتو هم در ثبات، خدمات سلامت و آموزش 100 امتیاز گرفته است اما در بخش زیرساخت فقط 89.3 امتیاز از آن خود کرده است. این در حالی است که در بخش فرهنگ و محیط 97.2 امتیاز گرفته است.

کلگری؛ مقصد برتر مهاجران

شهر کلگری واقع در استان آلبرتا پیشتاز صنعت نفت و گاز است. این شهر بزرگترین شهر آلبرتا است و با جمعیت 1.2 میلیون نفری چهارمین شهر پرجمعیت کانادا محسوب می شود. داده ها حاکی از این است که بین سال های 2011 تا 2016 این شهر آلبرتا در مقایسه با سایر شهرهای آلبرتا بیشترین مهاجر را پذیرفته است.  دولت آلبرتا، برای مهاجرانی که مایل هستند از طریق برنامه مهاجرت استانی آلبرتا به این استان مهاجرت کنند چنین گزینه فراهم کرده است.   

ونکوور؛ هالیوود کانادا

ونکوور واقع در استان بریتیش کلمبیا سومین شهر پر جمعیت کانادا است که 2.4 میلیون نفر را در دل خود جای داده است. بسیاری از فیلم ها و سریال های تلویزیونی در ونکوور ساخته می شوند و با این حساب، ونکوور سومین مرکز تولید فیلم در امریکای شمالی است و به آن هالیوود کانادا یا هالیوود شمالی می گویند.  

بین سال های 2011 تا 2016 بیش از 142000 مهاجر به ونکوور رفته اند که 81 درصد تمام مهاجران بریتیش کلمبیا را تشکیل می دهند. برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا دو مسیر مهاجرتی عمده دارد که عبارت اند از:

  • مهاجرت کارآفرینان –  Entrepreneur Immigration: همانطور که از نامش بر می آید مختص کارآفرینانی است که می خواهند در بریتیش کلمبیا کسب و کار راه اندازی کنند و در آنجا ساکن شوند
  • مهاجرت مهارت ها – Skills Immigration (شامل اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا هم می شود): برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا هر هفته پذیرش هایی را برای انتخاب متقاضیان واجد شرایط در چندین زیرمجموعه اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا و مهاجرت مهار ت ها برگزار می کند

تورنتو؛ قطب تکنولوژی

تورنتو شهری زیبا واقع در انتاریو بزرگترین شهر کانادا است. این شهر هم به سیلیکون ولی کانادا مشهور شده است چرا که قطب تکنولوژی است و در حال حاضر از این لحاظ دارد با امریکا رقابت می کند. برآورد شده است که از سال 2013 بیش از 81000 شغل در بخش تکنولوژی در این شهر ایجاد شده است.

گفتنی است بین سال های 2011 تا 2016 حدود 76 درصد مهاجرانی که به انتاریو رفته اند تورنتو را برای سکونت انتخاب کرده اند. همچنین جالب است بدانید از 6.4 میلیون نفری که در تورنتوی بزرگ هستند حدود 46 درصد را مهاجران تشکیل داده اند.

برنامه مهاجرت استانی انتاریو هم دارای سه مسیر مهاجرتی زیر است:

  • دسته ی سرمایه انسانی: این دسته پنج مسیر مهاجرتی دارد که سه تا از آنها به سیستم اکسپرس انتری کانادا مرتبط هستند. یکی از این مسیرها مسیر مهاجرتی اولویت های سرمایه انسانی است که هر از گاهی برای انتخاب متقاضیان اکسپرس انتری که در مشاغل تکنولوژی سابقه کار دارند پذیرش هایی را برگزار می کند.
  • دسته ی پیشنهاد شغل از طرف کارفرما : کارگران و دانشجویان خارجی که از کارفرمای انتاریویی پیشنهاد شغل معتبر دریافت کرده اند می توانند از یکی از سه مسیر این دسته مهاجرت کنند.
  • دسته کسب و کار : کارآفرینان خارجی که می خواهند در انتاریو کسب و کاری بخرند یا راه اندازی کتند می توانند تمایل خود را به برنامه مهاجرت استانی انتاریو اعلام کنند.