دلایل تحصیل در رشته ی ام بی ای (MBA)

7 دلیل عالی برای تحصیل در رشته ی ام بی ای (MBA) 

انتخاب تحصیل در رشته ی MBA (ارشد مدیریت کسب و کار) تصمیم بزرگی برای مدیران مشتاق جهانی است. آیا تصمیم به تحصیل در یکی از بیزنس اسکول های خارج از کشور از نظر سرمایه گذاری زمانی و مالی ارزش دارد و آیا نیازمند شرایط پذیرش است؟ اگر آماده ی ورود به دنیای کسب و کار رقابتی امروزه هستید، معتقدیم که تحصیل در یک رشته ی MBA ارزش آن را دارد. یک مدرک MBA مزایای زیادی برای شما دارد، مخصوصا وقتی که این مدرک از یکی از بیزنس اسکول های برتر جهان با شهرت بسیار خوب اخذ شود. حقوق بالا بعد از فارغ التحصیلی، رسیدن به موقعیت های مدیریتی عالی و یا حتی ارتقا به سمت های مدیریتی یا راه اندازی کسب و کار خود، چندمورد از مزایای بسیار این مدرک می باشد.

آیا همچنان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید؟ در قسمت زیر 7 دلیل مهم برای تحصیل در دوره ی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) را ذکر می کنیم.

 

۱. پرورش مهارت های مدیریتی بسیار ارزشمند

معمولا متخصصان جوانی با حداقل دو سال سابقه ی کار یا حتی مدیران ارشدی که احساس نیاز به چالش می کنند، تمایل به تحصیل در رشته ی MBA دارند. این ذات بشر است که مدتی بعد در زندگی تخصصی، خود را با تکرارهای خاصی تطبیق می دهند و از ریسک پذیری اجتناب می نمایند.

MBA ها و تخصص های مربوط به آنها چیزهای زیادی درباره ی هر چیزی که باعث انگیزه بخشی به شرکت می شود، آموزش خواهند داد. شما یادخواهید گرفت که چگونه:

  •  محصولات خود را تولید و تبلیغ کرده و آنها را به فروش برسانید.
  • امور مالی شرکت را سالم نگه دارید.
  •  تصوری مثبت از شرکت ایجاد نمایید.
  • داده های صنعت را جمع آوری و تفسیر نمایید.
  • افراد درستی را استخدام کرده و آنها را با انگیزه نگه دارید.
  • سلسله مراتبی ایجاد کنید که به رشد شرکتتان کمک کند.
  • در مورد تصمیم گیری های دشوار آگاه باشید.

تحصیل در دوره های ام بی ای، شما را مجبور می کند تا از کنج راحتی خود خارج شوید،با جدیدترین مسائل کسب و کارهای بین المللی سروکار داشته باشید، جدیدترین تکنیک های مدیریتی را به کار گیرید و هموار خود را به چالش بکشانید.

 

۲. دسترسی آزاد به یک شبکه ی کسب و کار بزرگ

به عنوان یک دانشجوی MBA، فرصت های گسترده ای برای برقراری ارتباطات دارید. شما باید همکاران، پروفسورها و اساتید آموزشیتان  (معمولا افرادی سابق یا فعلی کسب و کارها که دارای تجارب مدیریتی عالی هستند) را بشناسید و با آنها در زمینه ای که باعث تقویت قابلیت های مدیریت کسب و کارتان می شود، همکاری نمایید.

به علاوه، اگر دوره ی MBA نیمه وقت را در کنار شغل یا همراه با شرکتتان نمی گذرانید، از طریق کارآموزی های مختلفی که بخشی از اکثر دوره های MBA شماست، شانس خوبی برای ملاقات با کارفرمایان بالقوه دارید. در انتها اینکه حداقل به شبکه ی گسترده ی فارغ التحصیلان دوره های خاص MBA دسترسی می یابید. ارتباطات شما، دیدگاه های خوبی از دنیای کسب و کار و درک عمیق جزئی ترین تغییرات در محیط کسب و کار را به شما ارائه می کند. شما می توانید برخی از مسائل کسب و کارهای بزرگ را انعکاس داده و بین رویدادها و امور مختلف جهانی ارتباط برقرار سازید.

برخی از کشورهای محبوبی که می توانید در آنها MBA را به زبان انگلیسی تحصیل نمایید:

میانگین درآمد فارغ التحصیلان MBA به طور قابل توجهی بالاتر از حقوق یک کارمندی با یک مدرک تحصیلی ارشد معمولی است. در رشته ی MBA شما دو برابر بیشتر از آنچه را که از یک مدرک دانشگاهی معمولی انتظار دارید، بدست خواهید آورد.

میانگین حقوق فارغ التحصیلان ام بی ای (MBA)

* در آمریکا: 84,650 یورو در سال

* کشورهای اروپایی: 100,000 یورو در سال

فقط در بازه ی زمانی دو سوم یک سال، کل سرمایه گذاری که برای تحصیل در رشته ی MBA انجام داده بودید را جبران خواهید نمود.

میانگین هزینه های MBA دو ساله در بیزنس اسکول های برتر

در آمریکا: 101,200 یورو در سال

در اروپا: 9,800 یورو در سال

 

۴. راه اندازی یک کسب و کار مستقل

بسیاری از دانشجویان به این دلیل یک دوره ی MBA را انتخاب می کنند که می خواهند کارآفرین باشند و قصد دارند، یاد بگیرند چگونه کسب و کار موفقی را اداره نمایند. آنها یک ایده و یک رویای بزرگ دارند و می خواهند بدانند که چگونه باید آن را به واقعیت تبدیل نمایند. یک دوره ی MBA به شما کمک می کند تا دانش و مهارت های کسب و کار مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار جدید را کسب کرده یا به رشد و توسعه ی کسب و کارهای موجود کمک می کند. بسیاری از فارغ التحصیلان MBA تمایل دارند در نهایت کسب و کار خود را شروع نمایند و افرادی که تمایلی به این کار ندارند، در موقعیت های مدیریتی سطح متوسط یا سطح بالا درون شرکت های بزرگ سمت می گیرند. رئیس خود بودن چگونه به نظر می رسد؟

۵. فراهم شدن فرصت های شغلی پررونق

فارغ التحصیلان یک برنامه ی MBA به خاطر شایستگی هایشان شانس بالاتری برای اخذ و حفظ سمت های مدیریتی سطح بالاتر دارند. بیش از 50% فارغ التحصیلان MBA در سراسر جهان مدیران ارشد یا عضو یهئت مدیره هستند. این نوع از سمت های شغلی حقوق های بالاتری را برای افراد به ارمغان می آورد که البته مسئولیت پذیری ها و ساعات کاری بیشتری را نیز به همراه دارد.

به طبق نشریه ی Bloomberg، برخی از کارفرمایان برتری که بیشترین تعداد فارغ التحصیلان در اروپا را استخدام می کنند، Deloitte، Ernst&Young، McKinsey، گروه مشاوران بوستون می باشد. شرکت های آمریکایی همانند اپل، IBM، Procter و Gamble و آمازون به طور پیوسته به دنبال فارغ التحصیلان MBA هستند.

۶. تجربه ی مکان و فرهنگی جدید در حین تحصیل

اگر قصد تحصیل در رشته ی ام بی ای (MBA) در خارج از کشور را دارید، نه تنها چشم اندازی از نحوه ی کنترل کسب و کارها بلکه تجربه ی زندگی در یک کشور متفاوت را نیز بدست خواهید آورد. این موضوع افق فرهنگی و ذهنی شما و همچنین چشم انداز شغلی شما را نیز وسعت می بخشد. شما می توانید شرکت هایی را که می خواهید در آنها کار کنید بیابید، جلساتی را با کارفرمایان تنظیم کنید. می توانید بعد از فارغ التحصیلی دیگر در سایر شرکت های کار نکنید و شرکت خود را در این کشور راه اندازی نمایید.

با توجه به رتبه بندی معیارهای پویایی بین المللی Financial Times، برخی از بیزنس اسکول های برتر سال 2016:

* بیزنس اسکول Insead در فرانسه

* بیزنس اسکول لندن در انگلستان

بیزنس اسکول SDA در ایتالیا (تحصیل در ایتالیا)

بیزنس اسکول HEC در فرانسه

بیزنس اسکول Duke در آمریکا

 

۷. یک مدرک MBA به این معنی است که مدارک تحصیلی شما در سراسر جهان شناخته شده و معتبر است.

بعد از اینکه با موفقیت از یک دوره ی MBA فارغ التحصیل شدید، صرف نظر از مکانی که قصد دنبال حرفه ی خود را دارید، مدرکتان تایید شده و معتبر است و مطمئنا باعث افزایش اعتبار شما در زمینه ی کسب و کار می شود. با این حال، مزیت واقعی یک مدرک MBA، تطبیق پذیری (همه کاره بودن) آن است. با یک مدرک MBA، شما می توانید بسیاری از حوزه های شغلی را ادامه داده و سریعا در مشاغل عالی با دستمزدهای بالا پیشرفت نمایید.

 

ویزا موندیال بزرگترین تامین کننده پایگاه داده ی تحصیل در خارج از کشور است که به شما در یافتن و آماده سازی خود برای دوره های mba بین المللی مناسب متناسب با نیازها و خواسته هایتان کمک می کند.