استراتژی جدید کانادا برای پذیرش دانشجویان خارجی

استراتژی جدید کانادا برای پذیرش دانشجویان خارجی

 

کانادا از اتخاذ استراتژی پنج ساله خود برای دانشجویان حارجی خبر داده و تاکید کرده است که این استراتژی تنوع، نوآوری و ارتباطات جهانی را بیشتر می کند. استراتژی دولت فدرال که این هفته منتشر شده است به حضور گسترده دانشجویان خارجی در کانادا اشاره کرده است و بیان داشته که از ابتدای سال جاری میلادی 570000 دانشجوی خارجی بیش از 21 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک کرده اند.

یکی از اهداف اصلی این استراتژی 148 میلیون دلار جدید افزایش تنوع دانشجویان است؛ کانادا وعده داده است که از کشورهای بیشتری دانشجو بپذیرد چرا که بیش از 50 درصد دانشجویان خارجی مشغول تحصیل در کانادا در حال حاضر از کشورهای هند و چین و بیشتر در شهرهای ونکوور و تورنتو ساکن هستند.

کانادا با اتخاذ این استراتژی قصد دارد که از کشورهای مکزیک، کلمبیا، ویتنام، فیلیپین، اندونزی، تایلند، مراکش، ترکیه، فرانسه و اوکراین هم دانشجو پذیرش کند. هدف دیگر مقصد سکونت دانشجویان خارجی در کانادا است تا بدین ترتیب دانشجویان را به نقاطی بیاورد که مهاجران کمتر به آنجا می روند.

گفتنی است در کانادا دانشگاه های مطرحی در کلاس جهانی وجود دارند: دانشگاه مکگیل در مونترال و دانشگاه تورنتو. هر دوی این دانشگاه های محبوب دانشجویان خارجی هستند. دانشگاه های کوچک تری نظیر دانشگاه لثبریج در آلبرتا یا دانشگاه تامپسون ریورز در بریتیش کلمبیا نیز گزینه جذابی برای تحصیل هستند.

وزیر تجارت بین الملل کانادا گفته است که دانشجویان خارجی باعث نوآوری و توسعه ی شایستگی های بین فرهنگی می شوند. اگر دانشجویان خارجی کانادا را برای مهاجرت انتخاب کنند به موفقیت اقتصاد آن کمک خواهند کرد. آنهایی هم که به کشور خود بر می گردند تا آخر عمر سفیر کانادا و ارزش های کانادا خواهند بود.

یکی دیگر از جنبه های استراتژی جدید کانادا برای دانشجویان خارحی  سرمایه گذاری حدود 100 میلیون دلاری در تحصیل کانادایی ها در خارج است که عمدتا برای بومیان کانادا (افرادی که قبل از ورود اروپاییان در کانادا زندگی می کردند) و طبقه کم درآمد و معلولین فرصت هایی را ایجاد می کند.

احمد حسین وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا اعلام کرده است که “دانشجویان بین المللی اغلب متقاضیان ایده آل اقامت دائم هستند. این استراتژی به همان ویژگی های تکیه دارد که کانادا را برای دانشجویان ارجی جذاب ساخته است: دانشکده ها و مدارس قوی، تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسه، استقبال از قومیت های مختلف و ارائه فرصت برای ساختن زندگی و مسیر شغلی و اقامت دائم”.