کاهش مهلت تقاضای اقامت دائم اکسپرس انتری

کاهش مهلت تقاضای اقامت دائم اکسپرس انتری

 

اداره ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعلام کرده است که مهلت مقرر (ددلاین) برای درخواست اقامت دائم کاندیدهای اکسپرس انتری از 90 روز به 60 روز کاهش پیدا کرده است. این تغییرات تنها از 26 ژوئن 2018 اعمال می شوند. گفتنی است دولت کانادا روز سه شنبه مورخ 26 زوئن 2018 اعلام کرده است که کاندیدهای اکسپرس انتری که از آنها برای تقاضا جهت اقامت دائم کانادا یا ITA دعوت می شود هم اکنون تنها 60 روز مهلت دارند تا درخواست کامل الکترونیکی خود را تسلیم کنند. IRCC بیان کرده که تغییر در زمان مهلت مقرر تنها در مورد کاندیدهایی اعمال می شود که پس از 26 ژوئن 2018 ITA خود را دریافت می کنند. مهلت مقرر کاندیدهایی که ITA خود را قبل از 26 ژوئن 2018 دریافت کرده اند 90 روزه خواهد بود.

اکسپرس انتری سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، تجارت های دارای مهارت و تخصص فدرال و تجربه ی کانادایی اقدام به پذیرش مهاجرین از سراسر جهان می کند. کاندیدهای واجد شرایط مهاجرت به کانادا پروفایل خود را به استخر اکسپرس انتری تسلیم می کنند و در سیستم جامعه رتبه بندی یا CRS به آنها امتیاز داده می شود. به افرادی که بالاترین امتیاز را دارند در دوره های دعوتی متوالی ITA داده می شود. وقتی ITA دریافت شد کاندیدها یک زمان معین در اختیار دارند که باید طی آن اسناد و مدارک خود را همراه با فرم تقاضای الکترونیکی کامل تسلیم کنند.

e-APR و تمامی اسناد مربوطه اکنون باید از طریق حساب اکسپرس انتری آنلاین متقاضی ظرف دوره ی 60 روزه تسلیم شود. مانند دوره ی قبلی که زمان معین شده 90 روزه بود، اینبار هم زمان مهلت معین از روزی آغاز می شود که ITA دریافت توسط متقاضی شود. طی گزارشی که IRCC در دسامبر 2017 منتشر کرده است بیان شده که 41 درصد از آندسته از کاندیدهای اکسپرس انتری که ITA خود را بعد از نوامبر 2016 دریافت کرده اند تقاضای خود را بین 61 تا 90 روز تسلیم کرده اند. تنها 57 درصد از متقاضیان تقاضانامه ی کامل الکترونیکی خود را بین 1 تا 60 روز پس از دریافت ITA دریافت کرده اند. ظرف 11 ماه قبل از نوامبر 2016 که مهلت معین از 60 روز به 90 روز افزایش یافت 90 درصد کاندیدهای اکسپرس انتری که ITA دریافت کرده بودند تقاضاهای خود را ظرف 60 روز تسلیم کرده بودند.

وقتی IRCC در نوامبر 2016  مهلت مقرر را به 90 روز رساند اینگونه توجیه کرد که این تغییرات پاسخگوی نگرای های افرادی است که 60 روز را برای تسلیم فرم تقاضای کامل کافی نمی دانند. یکی از وکلی مطرح مهاجرت در کانادا اعلام کرده است که تغییر در زمان ددلاین اهمیت اماده کردن مدارک قبل از دریافت ITA را پر رنگ می کند. بنابراین ما به شما توصیه می کنیم که منتظر دریافت ITA نشوید و سریعا به جمع آوری اسناد و مدارک اقدام کنید. اگر زودتر اقدام کنید و زمان بیشتری داشته باشید از ارتکاب اشتباهات هزینه آور در تقاضای خود اجتناب خواهید کرد. IRCC اعلام کرده است که زمان استاندارد برای رسیدگی شش ماه است و هنگامی آغاز می شود که به تقاضا رسیدگی شود و کامل بودن آن تایید شود و در سیستم مدیریت پرونده ی جهانی IRCC ارتقا یابد.