مشکلات اجتماعی؛ بحث داغ انتخابات کانادا

مشکلات اجتماعی؛ بحث داغ انتخابات کانادا

 

همانطور که می دانید، کانادایی ها در اکتوبر پای صندوق های رای می روند. تا آن زمان حدود دو ماه فرصت باقی مانده است، ولی جاستین ترودوی لیبرال دست پیش گرفته و اولین گلوله ها را به سمت رهبر حزب محافظه کار یعنی Andrew Scheer پرتاب کرده است. وی به مردم می گوید حزب محافظه کار مخالف ازدواج همجنسگرایان و حق زنان در سقط جنین است. علت اینکه جاستین ترودو زودهنگام بحث را آغاز کرده است، انتشار ویدویی مربوط به سال 2005 است که در آن، آقای Andrew Scheer مخالفت خود را با ازدواج همجنسگرایان اعلام کرده است و الان این نگرانی وجود دارد که وی دیدگاه های خود را در عرصه ی سیاسی جامعه عمل بپوشاند.

Andrew Scheer کیست؟

آقای Andrew Scheer سکوت اختیار کرده و چیزی در مورد آن ویدئو بیان نکرده بود اما پنجشنبه طی کنفرانسی خبری سعی کرد قدری از نگرانی ها بکاهد. اما این بار هم لیبرال ها با انتشار ویدویی مربوط به سال 2017 به او حمله کردند. در این ویدئو، یک فعال مخالف سقط جنین به آقای Scheer می گوید که نمایندگان محافظه کار پارلمان که مخالف سقط جنین هستند چنانچه این مساله در پارلمان مطرح شود، اجازه خواهند داشت که طبق عقاید و وجدانشان رای دهند.

طی کنفرانس خبری مزبور، آقای Scheer لیبرال ها را متهم کرده که می خواهند با این بحث ها حواس مردم را از عملکرد ضعیف اقتصادی و رسوایی های خودشان منحرف کنند. او خاطر نشان کرد که حزب محافظه کار ازدواج همجنسگرایان و سقط جنین را قانونی می داند و این بدین معنی است که در پی غیرقانونی اعلام کردن آنها نیست. اما در مورد اینکه چه رفتاری با اعضای حزب خود که می خواهند قوانین محافظه کاران تصویب کنند خواهد داشت صریح صحبت نکرد.  

دیدگاه های آقای Scheer در ویدئوی 2005 چه بود؟

در سال 2005، یک سال بعد از اینکه آقای Scheer به پارلمان راه یابد، به ازدواج همجنسگرایان رای منفی داده بود.  او یکی از 113 نفر از تمام احزاب بود که به این قانون که با 158 رای مثبت تصویب شد رای منفی داده بودند. در این ویدیئو آقای Scheer که کاتولیک هم هست می گوید: ” هیچ چیز مانند فرزندآوری و تربیت فرزندان برای جامعه اهمیت ندارد چرا که بقای جامعه به آن وابسته است. طرفداران همجنسگرایی با این اصل تضاد دارند”.

اما جالب اینجاست که در سال 2016، آقای Scheer به حذف تعریف ازدواج منحصرا در قالب پیوند زن و مرد از کتاب سیاست های حزب محافظه کار رای مثبت داد. اما در رابطه با سقط جنین، به شخصه مخالف این کار است و می گوید که سیاست کنونی حزب را مبنی بر عدم حمایت از قانونی کردن سقط جنین یا مذاکره بر سر آن اتخاذ می کند.

دعوای لیبرال ها و محافظه کاران بر سر این مسائل چیز تازه ای نیست. همین الان در مناظره های انتخاباتی ایالات متحده نیز این مسائل به بحث گذاشته می شوند. حزب محافظه کار کانادا دولت لیبرال کنونی را متهم به عدم توانایی در حل مشکلات اقتصادی و رسوایی های عدیده می کند. از سوی دیگر، آقای Scheer گفته است که طبق باور و عقیده ی شخصی اش ازدواج با همجنس درست نیست، اما باور دارد که شخصیت و ارزش ذاتی هجنسگرایان کانادایی مثل سایر کانادایی هاست. به هر حال باید منتظر ماند و دید کانادایی ها در اکتوبر به کدام حزب رای خواهند داد.