دفاع اداره مهاجرت کانادا از فرایند ابراز تمایل برنامه اسپانسرشیپ والدین

دفاع اداره مهاجرت کانادا از فرایند ابراز تمایل برنامه اسپانسرشیپ والدین

 

دوشنبه ای که پشت سر گذاشتیم برای آندسته از مقیمان دائم کانادا که مایل بودند اسپانسر والدین یا مادر بزرگ و پدر بزرگ خود شوند روز بسیار خوب و امیدبخشی بود؛ چه بسیار شهروندان کانادا که آرزوی این را دارند میزبان پدر و مادر خود شوند و در ایامی که به شدت به حمایت معنوی آنها نیاز دارند، با خدمات مادی خود پاس زحمات چندین و چند ساله ی آنها را به جا آورند. در این روز، رقابت سختی بین متقاضیان ایجاد شد. متقاضیان می بایست فرم تمایل به اسپانسر شدن را راس ساعت 12 ظهر به وقت استاندارد شرقی ارائه می کردند؛ اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی هم اعلام کرده بود که تنها 27 هزار فرم را خواهد پذیرفت چون همانطور که اعلام شده است در این برنامه اولویت با هر که زودتر اقدام کند است.

اما پر کردن فرم تمایل به اسپانسر شدن اولین گام برای ورود به فرایند برنامه اسپانسرشیپ والدین و مادر/پدربزرگ هاست؛ این برنامه به شهروندان و مقیمان دائم کانادا که بالای 8 سال سن دارند اجازه می دهد برای مهاجرت والدین و پدر/مادر بزرگ هایشان اسپانسر آنها شوند.

این فرم تنها به مدت چند دقیقه در برابر متقاضیان باز بود و سپس بسته شد. بنابراین انتظار می رفت که خیل عظیمی از مشتاقان و متقاضیان که بی تاب اقامت پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود بودند شانس خود را در این مسیر امتحان کنند. اما از آنجا که هر گونه ترافیک سنگین مسیر را با کندی مواجه می کند، متقاضیان بسیاری هم از این گلایه داشتند که دسترسی شان به وبسایت با اختلال مواجه شده است و وقتی هم که توانستند دسترسی داشته باشند، متوجه شدند که ظرفیت تکمیل شده و وقت گذشته است. ویزا موندیال ضمن همدردی با این عزیزان به آنها این نوید را می دهد که در نوبت بعدی یا امسال یا سال بعد حتما می توانند شانس خود را امتحان کنند و به هدف خود برسند. اخبار در این ضمینه حتما در شبکه های اجتماعی و وبسایت ویزا موندیال منتشر خواهد شد.

مقامات مسئول اداره مهاجرت کانادا خبر از شرکت صد هزار نفری در این برنامه داده اند. آنها همچنین اعلام کرده اند که تمام تدابیر را برای عدم اختلال و نیز عدم تقلب و سوء استفاده در این برنامه اندیشیده بوده اند و خاطر نشان کرده اند که دعوتنامه ها به ترتیب دریافت فرم های اسپانسر شدن صادر می شود تا اداره مهاجرت به هدف خود که همانا دریافت 20 هزار تقاضانامه کامل است برسد.

لازم به ذکر است که چنانچه متقاضی برای تقاضا جهت برنامه اسپانسرشیپ والدین دعوتنامه دریافت کرد می تواند نشانی pgp@canadavisa.com ایمیل بزند تا از مراحل بعدی تقاضانامه مطلع شود.

همچنین، اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا به محض تکمیل ظرفیت روز دوشنبه وبسایت خود را به روزرسانی کرد و این خبر مسرت بخش را به علاقه مندان اعلام کرد که اگر نیاز به اسپانسرهای بیشتر بود مجددا طی امسال این برنامه افتتاح خواهد شد. مقامات مسئول همچنین این نکته را تذکر داده اند که افرادی که دوست دارند اسپانسر والدین یا پدر/مادربزرگ خود شوند ممکن است واجد شرایط سوپر ویزای کانادا (Super Visa ) هم باشند؛ این ویزای ده ساله است و به والدین و پدر/مادر بزرگ ها اجازه می دهد هر زمان که به کانادا آمدند تا دو سال در آن بمانند.

البته طبیعتا این سوپر ویزا نمی تواند انتظارات متقاضیانی که دوست دارند والدین یا پدر/مادر بزرگهایشان اقامت دائم دریافت کنند را برآورده کند، اما به هر حال برای افرادی که واجد شرایط دریافت آن هستند راه حل موقتی خوبی است چون اخذ سوپر ویزا تنها راه برای دعوت و اقامت ِهر چند موقتی والدین یا پدر و مادر بزرگ هاست.

نقد و تحسین فرایند ابراز تمایل (EOI)

اما فرایند این برنامه تنها یازده دقیقه به طول انجامید و پس از آن یعنی زمانی که عقربه های ساعت 12:11 بعد از ظهر را نشان می دادند، در شبکه های اجتماعی اداره مهاجرت اعلام شد که ظرفیت تکمیل شده است. پست هایی که در شبکه های اجتماعی اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا منتشر شدند، توییت اداره را که در آن نوشته شده بود فرم تا چند دقیقه دیگر آماده خواهد شد. از شکیبایی شما متشکریم را زیر سوال بردند. البته جای این توییت که متعاقبا حذف شده بود را دقایقی بعد اعلانیه تکمیل ظرفیت گرفت.

بسیاری از متقاضیان که بعظا سال ها منتظر چنین فرصتی برای اسپانسر شدن بودند این مساله را غیرعادلانه دانستند. یکی از آنها توییت کرده بود که: ” بلیت کنسرت که نمی فروشید، مساله، متحد کردن اعضای خانواده هاست. کل فرایند، ظالمانه است. متقاضی دیگری، با اسم محمد کیهانی فرایند ابراز تمایل را کاملا غیرعادلانه و غیرکانادایی خوانده است. همچنین، تعدادی هم به توییتر جاستین برودو هجوم برده اند و از او درخواست کرده اند در فرایند ابراز تمایل تجدید نظر کند.

در عین حال، برخی دیگر هم هستند که معتقدند فرایند ابراز تمایل برایشان خوب تمام شده است. یکی از آنها به نام کریستینا اورزیکا توییت کرده است که این سومین باری است که برای اینکه اسپانسر والدین خود شود اقدام کرده و بالاخره توانسته فرم را پر کرده و ارائه کند. او در ادامه نوشته است: ” ناراحتم از اینکه خیلی ها نتونستند نتیجه بگیرند اما وبسایت مشکلی نداشت. بد به دلتون راه ندید. هیچی صد درد صد نیست”.   

فرایند جدید، جایگزین فرایند رندُم و لاتاری-مانند

ظاهرا اداره مهاجرت، در این برنامه هر اقدامی انجام دهد، منتقدانی سر بر خواهند آورد و فرایند را غیرعادلانه خواهند دانست! گفتنی است این فرایند جدید که با این تعداد منتقد مواجه شده است جایگزین فرایند لاتاری گونه ی قبلی شده است. در فرایند قبلی، مانند لاتاری، هیچ ترتیب و آدابی نبود و متقاضیان بر حساب تصادف و شانس انتخاب می شدند و به همین جهت اعتراضات زیادی از طرف بسیاری از افراد که سال ها منتظر اسپانسر شدن بودند روانه ی این فرایند می شد. بدین ترتیب اداره مهاجرت، تصمیم گرفت مسیر را برای همه باز کند تا همه فرصتی برابر داشته باشند.

مقامات مسئول در اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی اعلام کرده اند که مشتری – مداری همچنان در کانون همه برنامه های مهاجرتی است؛ دولت لیبرال کانادا ظرفیت پذیرش در این برنامه را چهار برابر کرده و از 5 هزار نفر به 20 هزار نفر رسانده است. چرا که پیوستن خانواده ها به عزیزانشان ستون سیاست های مهاجرتی این دولت است. گفتنی است بیش از 4400 نفر دادخواستی را امضاء کرده اند و طی آن خواهان ملغا اعلام نمودن جذب اسپانسر روز دوشنبه و نیز برگزاری فرایند دیگر در سال جاری شده اند.

معیارهای سوپر ویزا (Super Visa)  

برای تقاضا دادن جهت دریافت سوپر ویزا، پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ باید واجد شرایط زیر باشند:

  • داشتن نامه ای با امضای فرزند یا نوه ای که آنها را دعوت کرده است؛ در این نامه: باید وعده ی پشتیبانی مالی از آنها طی مدت اقامتشان توسط فرد دعوت کننده داده شده باشد؛ فهرستی از تعداد افراد خانواده شخص دعوت کننده عنوان شده باشد؛ و یک کپی از اسناد وضعیت اقامتی و شهروندی فرد دعوت کننده همراه آن باشد.
  • دارای بیمه پزشکی از یک شرکت بیمه کانادایی باشند، که: از زمان ورودشان به کانادا تا مدت یک سال اعتبار داشته باشد؛ حد اقل 100 هزار دلار پوشش داشته باشد؛ مدارکی دال بر پرداخت حق بیمه داشته باشد (مظنه مورد قبل نیست)

آنها همچنین باید:

  • ممنوع الورود به کانادا نباشند
  • آزمایش های پزشکی مختص مهاجرت را انجام دهند