سایه ی شوم زلزله بر سر ونکوور؟!

سایه ی شوم زلزله بر سر ونکوور؟!

 

اخیرا یک محقق علوم زمین، گسل بزرگی را در تنگه جورجیا کشف کرده است که ممکن است روزی باعث به وجود آمدن زلزله ای 6 ریشتری در ساحل ونکوور شود. آقای راید مریل  – Reid Merrill – که دانشجوی مقطع دکتری در رشته ی علوم جو، اقیانوس و زمین در دانشگاه بریتیش کلمبیاست می گوید که این زلزله ممکن است شبیه زلزله ی سال 2001 در سیاتل ایالات متحده امریکا باشد که در آن هنگام خسارتی بالغ بر 4 میلیون دلار به آن شهر وارد آورد.

این گسل در نزدیکی ساحل Sunshine قرار دارد – که در حدود 50 کیلومتری شمالشرق ونکوور واقع شده است – و با تحلیل داده های 30 سال اخیر کشف شده است. این گسل طولی حدود 20 کیلومتری دارد که اگر تمام آن بلغزد زلزله ای به بزرگی بیش از 6 ریشتر ایجاد خواهد کرد.  

آنگونه که Natural Resources Canada اعلام کرده است زلزله ای در این ابعاد می تواند باعث آسیب جدی به ساختمان های آجری فرسوده وارد آورد. مریل می گویدرومرکز زمین لرزه در نزدیکی شهرهایی نظیر ونکوور و نانایمو قرار دارد.خانم آلیس برد که یک زلزله شناس است می گوید نتایج تحقیقات مریل به ما خاطرنشان می کند که کانادا هم کشوری زلزله خیز است. زلزله های کانادا معمولا بین 6 تا 7 ریشتر قدرت دارند اما خوشبختانه تا کنون تلفات جانی و خسارات مالی چندانی در پی نداشته اند.

شواهد تاریخی به ما می گویند احتمالا در اوایل قرن بیستم زلزله ای به بزرگی 5 ریشتر نانایمو را لرزانده است و احتمالا ریشه ی آن زلزله هم به همین گسلی مرتبط بوده است که مریل کشف کرده است. اما مریل می گوید هنوز مطمئن نیست این نتیجه گیری درست باشد.

گفتنی است در کانادا، مانند سایر نقاط دنیای توسعه یافته و پیشرفته، برای ساختمان سازی و احداث پل ها، حتما باید قانون مرتبط با رلرله رعایت شود و حتما این ساختمان ها باید به خوبی ضد زلزله باشند. نگرانی هایی هم که در مورد آسیب به ساختمان های آجری فرسوده در بالا بیان شد، به این خاطر ابراز شده اند که این ساختمان ها قبل از تصویب قانون مرتبط با ساختمان سازی ضد زلزه احداث شده اند.