مهاجرت به کانادا به روش اکسپرس اینتری Express Entry، از سال 2015 به اجرا در می آید که در این روش، افراد متخصص و صاحب فن و مهارت، می توانند به این روش متقاضی دریافت ویزای دائم کانادا شوند. ثبت نام برای افراد مختلف محدودیت ندارد، و با پاسخگویی به سوالات مطرح شده، ارسال مدارک و کسب امتیاز بالا، می توانید ویزای اقامت دائم کانادا را به دست آورید.
کشور کانادا دارای فرصت های بیشمار کاری برای افرادی است که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر هستند. اساساً جمعیت کشور کانادا رو به پیر شدن است. آمارها نشان می دهد که 5.9 میلیون از 36.26 میلیون جمعیت کانادا بالای 65 سال هستند که چیزی در حدود 16 درصد جمعیت کانادا را تشکیل می دهد. از طرفی کانادا دارای پایین ترین نرخ زاد و ولد در جهان را است و این بدین معنی است که نیروی جوان کافی برای بازار کار این کشور وجود ندارد. دولت کانادا اکنون دریافته است که مهاجرت نقش مهمی برای توسعه و پیشرفت اقتصاد کشور بازی می کند و این تاثیر در دهه های آتی چندین برابر نیز خواهد شد. به همین دلیل در سال 2019 کانادا افق های جدیدی را پیش روی متقاضیان مهاجرت از طریق نیروی ماهر قرار داده است. این امر به دلیل اجرای برنامه مهاجرت پذیری کانادا (2019-2021) می باشد که در نظر دارد سالانه در حدود 300000 نفر نیروی متخصص را برایمهاجرت به کانادا بر گزیند. بیشترین میزان مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر  توسط برنامه اکسپرس اینتری دولت فدرال کانادا صورت می گیرد. در این میان برنامه انتخاب استانی کانادا (PNP) نیز در نظر دارد تا برای 10 استان کانادا به پذیرش نیروی کار ماهر اقدام می کند.


اکسپرس اینتری (Express Entry) یک روش مهاجرتی کانادا برای نیروی کار متخصص 

اکسپرس اینتری (Express Entry) یا E.E یکی از راه های مهاجرت به کانادا برای متخصصین و افراد صاحب مهارت است. این روش درخواست ویزا، برنامه ای است که از سال 2015 به اجرا درآمد تا بدین وسیله، افراد ذی صلاح که نیروی کار ماهر هستند، بتوانند با سرعت بالاتری موفق به دریافت ویزای کانادا شوند. امتحان کردن این روش مهاجرتی برای همگان امکانپذیر است.
کانادا کشوری با فرصت های شغلی متنوع و بیشماری است. بر اساس سوابق دانشگاهی و تجربه کاری خواهید توانست شغل ایده آل خود را در کانادا بیابید. از همه گذشته صنایع کانادا دارای شرایط و استانداردهای بالایی برای نیروی کار متخصص جدید هستند. کسانی که از طریق سسیتم اکسپرس اینتری وارد کانادا می شوند کارت اقامت دائم کانادا را به دست می آورند و نیازی به داشتن ویزای کار کانادا ندارند. اما مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار متخصص ضمانتی برای داشتن شغل در ابتدای ورود به کانادا نخواهد بود و صرفا بر اساس امتیا بندی، شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار را به دست خواهید آورد.
این در حالی است که  بسیاری از کشورها برای پذیرش نیروی کار ماهر ازمتقاضیان درخواست دعوت نامه کاری می شود اما برای مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر نیازی به ارائه دعوت نامه کاری نمی باشد. گرچه وجود دعوت نامه می تواند امتیاز فرد را در سیستم اکسپرس اینتری کانادا افزایش دهد اما این امر اجباری نیست. تنها برخی برنامه های انتخاب استانی خاصی وجود دارند که نیازمند دعوت نامه از طریق کارفرما می باشند. در صورتی که شما از طریق برنامه OID تقاضای مهاجرت خود را اعلام کرده باشید  موضوع دعوت نامه مطرح می شود زیرا در این صورت باید با پارامترهای زیادی مطابقت داشته باشید.
 

مهاجرت به روش اکسپرس اینتری ( Express Entry ) از مراحل زیر تشکیل می شود:

1) ارسال اطلاعات خواسته شده برای درخواست اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری ( Express Entry )
برای این منظور شما می بایست در سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا ثبت نام کرده و پروفایل خود را بسازید تا با تشکیل پرونده، پاسخ به سوالات آنلاین، و بررسی امتیازات به دست آمده، در مورد صلاحیت دریافت ویزای کانادا تصمیم گیری شود. در ارسال اطلاعات خود بسیار دقت نمایید. هیچ موردی را خلاف واقع عنوان نکنید. اگر متوجه شوند که به عمد موردی را عنوان نکرده اید یا خلاف واقع بوده تا 5 سال از مهاجرت به کانادا تحریم خواهید شد.
در ابتدا باید تعیین کنید که آیا قصد دارید بطور دائم در کانادا زندگی کنید و آیا برای این منظور، تخصص شغلی خاصی دارید؟ درواقع 3نوع برنامه مهاجرتی در اکسپرس اینتری ( Express Entry ) وجود دارد که برای هر یک شرایط متفاوتی برقرار است. پس از ثبت نام در وب سایت اداره مهاجرت کانادا، از شما سوالاتی می شود که می بایست با صداقت به آنها پاسخ دهید. سوالاتی در مورد: ملیت، سن، دانش زبان، اعضای خانواده، تحصیلات، تجربه شغلی، و جزئیات پیشنهاد شغلی خودتان. بر اساس پاسخ ها و امتیازات به دست آمده، واجد شرایط بودن شما مشخص می شود، و در صورت واجد شرایط بودن، شما کاندید مهاجرت به کانادا خواهید شد و دستور العمل های بعدی برای تان به نمایش در خواهد آمد.
توجه به این نکته ضروری است که این اطلاعات تنها به عنوان رفرنس ذخیره می شود، و شما برای مهاجرت می بایست به اداره مهاجرت و پناهندگی درخواست بدهید و درخواست شما، مطابق قانون بررسی خواهد شد.
تشخیص واجد شرایط بودن برای مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری ( Express Entry ):
کانادا به منظور برطرف کردن نیازهای اقتصادی خود در برنامه اکسپرس انتری Express Entry از افراد ماهر و توانمند گزینش به عمل می آورد.
اکسپرس اینتری Express Entry سه برنامه اقتصادی مهاجرت را مدیریت می کند: 1) برنامه نیروی کار متخصص فدرال. 2) برنامه فنی و حرفه ای فدرال. 3) تجربه کانادایی. شما برای ورود به استخر اکسپرس اینتری Express Entry باید توانایی قرار گرفتن در یکی از سه گروه بالا را داشته باشید. (استخر اصطلاحی ست که دولت کانادا برای افراد واجد شرایط در نظر میگیرد برای انتخاب آنها)
 
2) آماده کردن مدارک لازم برای اکسپرس اینتری Express Entry
حال می بایست مدارک خود را آماده کنید. باید توجه داشته باشید که اسنادی مانند مدرک زبان، مدت دار هستند و اگر مدت زیادی از اخذ آن گذشته باشد، قابل پذیرش نیستند و شما می بایست باری دیگر در آزمون زبان شرکت کنید.
*پاسپورت.
*نتایج آزمون زبان.
*مدارک تحصیلی.
*دعوت شغلی از یکی از ایالات (در صورت داشتن).
*دعوتنامه از سوی کارفرما (درصورت داشتن).
*گواهی عدم سوءپیشینه.
*آزمایشات پزشکی.
*اثبات تمکن مالی.
 
3) ارسال مشخصات برای بررسی در اکسپرس اینتری Express Entry:
حال، شما پروفایل Express Entry خود را می سازید، و اطلاعات خود را وارد می کنید. در صورتی که واجد شرایط باشید، سیستم شما را در استخر Express Entry وارد می کند. استخر Express Entry جایی است که تمامی متقاضیان در آن حضور دارند و امتیازات آنها بر اساس اطلاعات شان رتبه بندی می شود.
حال  شما وارد Comprehensive Ranking System ابزار رتبه بندی جامع می شوید، و به پرسش هایی در زمینه وضعیت تأهل، مهارت ها، تحصیلات، دانش زبان، تجربه شغلی و عوامل دیگر پاسخ می دهید. هر یک از این موارد برای شما امتیازاتی خواهد داشت. عوامل دیگر مانند مهارت قوی در زبان فرانسه، داشتن خواهر یا برادر در کانادا، پیشنهاد شغلی معتبر در کانادا، و مواردی از این دست که می تواند امتیاز شما را بالاتر ببرد. امتیازات شما در استخر اکسپرس اینتری Express Entry بررسی و رتبه بندی خواهد شد.
در این مرحله به صورت آنلاین فرمی را پر کرده و سوالاتی را پاسخ خواهید داد که پاسخگویی به آن حدود 15 دقیقه به طول خواهد انجامید. شما 60 روز برای تکمیل و ارسال مشخصات اکسپرس اینتری Express Entry فرصت دارید، در غیر این صورت می بایست مراحل را از ابتدا طی کنید. این ارسال مشخصات، متضمن دعوت از شما نخواهد بود، بلکه امتیاز شما در استخر اکسپرس اینتری Express Entry بررسی شده و تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.
توجه داشته باشید که برای بالا بردن شانس خود می توانید در Job Bank حساب کاربری ایجاد کنید و با کارفرمایان کانادا ارتباط برقرار کنید. یافتن شغل به این ترتیب می تواند امتیاز شما را بالاتر ببرد. یافتن شغل یا گواهی PNP که پیشنهاد شغلی از کارفرمایان یکی از ایالات است می تواند کسری امتیاز شما را جبران و با رساندن امتیاز شما به 600 قبولی تان را حتمی کند.
سیستم امتیاز دهی در اکسپرس اینتری Express Entry:
 
امتیاز دهی در سیستم اکسپرس اینتری Express Entry برای افراد مجرد و متأهل متفاوت است. امتیاز افراد متأهل کمی کمتر خواهد بود که البته اختلاف امتیاز را همسر این فرد می تواند کسب کند. در زیر، فاکتورهایی که در اکسپرس انتری Express Entry ارزیابی می شود را آورده و حداکثر امتیازی که هر فرد می تواند از آنها کسب کند را به صورت خلاصه عنوان میکنیم:
*تحصیلات: 25 امتیاز 
*سابقه کار: 15 امتیاز
*دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی: 28 امتیاز
*سن: 12 امتیاز
*پیشنهاد شغلی: 10 امتیاز
*تطبیق پذیری: 10 امتیاز 
*جمع: 100 امتیاز 
در این مرحله شما با کسب 67 امتیاز، قبول خواهید شد.
اینک حداکثر امتیاز هر کدام از این بخش ها را در زیر می آوریم:
- سطح تحصیلات:
(توصیه تیم ویزا 724: توجه داشته باشید که کسب امتیاز تحصیل در کانادا برای دریافت اقامت دائم کانادا بسیار به شما کمک خواهد کرد. پس اگر میتوانید هزینه های تحصیل در کانادا را پرداخت نمایید به صفحه ی ویزای تحصیلی کانادا مراجعه نمایید.)
*دکترا: 140 امتیاز   
*کارشناسی ارشد: 126 امتیاز 
*کارشناسی: 112 امتیاز       
*کاردانی: 91 امتیاز
*دیپلم: 28 امتیاز
- انطباق پذیری:
*داشتن یک سال سابقه کار در کانادا: 10 امتیاز 
*سابقه تحصیل در کانادا: 30 امتیاز     
*سابقه همسر متقاضی برای تحصیل در کانادا: تا 10 امتیاز                
*حضور خواهر یا برادر در کانادا: 15 امتیاز                 
*پیشنهاد کار: 600 امتیاز (داشتن جاب آفر معتبر کاری)
- سن:
*18سال: 90   
*توجه داشته باشید که به ازای هر یک سال افزایش سن، 5 امتیاز کسر می شود. از 45سال به بالا امتیازی تعلق نمی گیرد.
- سابقه کار کانادایی:
*1 سال: 35 امتیاز 
*2 سال: 45 امتیاز           
*3 سال: 56 امتیاز               
*4 سال: 63 امتیاز     
*5 سال و بیشتر: 70 امتیاز
دانش زبان: 
CLB 7 : 16
CLB 8 : 20
CLB 9 : 24
توجه داشته باشید، در صورتی که بتوانید در هر 4 مهارت زبان فرانسه NCLC7 کسب نمایید. اگر CLB 4 یا پایین تر داشته باشید، 15 امتیاز اضافه کسب خواهید کرد و اگر CLB5 یا بالاتر داشته باشید 30 امتیاز اضافه تر کسب خواهید کرد.
4) دریافت دعوتنامه از کانادا برای برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری:
در صورت دریافت امتیاز قبولی، شما به مرحله آخر رسیده و می توانید در انتظار دریافت دعوتنامه خود بمانید. افرادی که بالاترین نمره را در استخر اکسپرس اینتری Express Entry کسب کرده اند، دعوت نامه دریافت خواهند کرد. پس از دعوت، تنها 60 روز فرصت دارید تا درخواست اقامت دائم کنید. پس از درخواست شما، اداره مهاجرت کانادا در کمتر از 6ماه، اطلاعات را بررسی و پردازش می کند و ویزای کانادا را صادر می کند.
خبر خوب آنکه اگر امتیاز لازم را دریافت نکردید، و یا پس از بررسی مدارک، دعوت نامه برای تان ارسال نشد، می توانید پس از یک سال باری دیگر پروفایل اکسپرس اینتری Express Entry خود را تشکیل دهید و به استخر اکسپرس اینتری Express Entry وارد شوید.
 
 

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار متخصص فدرال

فردی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال را دارد مشمول برنامه Federal skilled Worker می شود
برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP) یکی از بهترین برنامه های مهاجرتی کانادا برای دریافت اقامت دائم کانادا می باشد. این برنامه  زیر مجموعه اصلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا به شمار می رود. سیستم اکسپرس اینتری یک سیستم آنلاین امتیاز دهی است که توسط اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا در ژانویه سال 2015 راه اندازی شد. برنامه نیروی کار ماهر کانادا شرایط مهاجرت به کانادا را برای متقاضیان هموار نموده و آنان می توانند از این طریق اقامت دائم کانادا را از طریق کار به دست آورند. این برنامه  بر اساس توانایی ها و تخصص افراد داوطلب قرار دارد. شما برای مهاجرت به کانادا از این طریق می بایست دست کم 67 امتیاز از 100 امتیاز به دست آورید. این امتیازها همان گونه که اشاره شد بر اساس معیارهایی مانند تحصیلات، سن، تجربه کاری، مهارت زبانی و .. محاسبه می شود.
برنامه نیروی کارمتخصص کانادا شامل سه دسته مشاغل است که در آن هر شغل یک کد NOC و یا National Occupation Classification می گیرد. NOC  ها در سه سطح 0، A و B قرار می گیرند . این دسته ها شامل موارد زیر است:
- دسته مشاغل 0 در کانادا: مشاغل مدیریتی را شامل می شود که دارای بیشترین تقاضا در کانادا می باشد. این دسته به تحصیلات کارشناسی ارشد و حداقل یک سال سابقه کاری در زمینه مدیریت نیازمند است.مشاغلی مانند مدیریت رستوران، مدیریت معدن و .. در این گروه قرار می گیرند.
دو دسته دیگر بنا به نیاز در سطح استانی در دسترس متقاضیان قرار دارد.
- دسته مشاغل A در کانادا: مشاغل حرفه ای و تخصصی که به مدرک دانشگاهی نیاز دارد مانند پزشکی، معماری، کامپیوتر و ..
-دسته B در کانادا: مشاغل تکنیکی و تخصصی که نیازمند مدرک دیپلم آن رشته است و یا دوره های کارآموزی مانند سرآشپزی، برق کاری و ...
 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال کانادا
​​​​​​​

- داشتن حداقل یک سال تجربه کاری در ده سال گذشته برای مهارت های 0، A ،B
- انطباق با مشاغل مورد تایید توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا و مطابق با بازار کار کانادا
- داشتن دعوت نامه استخدام در کشور کانادا و یا فارغ التحصیل بین المللی که در برنامه PHD کانادا ثبت نام کرده باشد.
- داشتن حداقل مهارت زبانی انگلیسی و یا فرانسه
- نداشتن سوء سابقه کیفری
 
پس از اخذ پذیرش مهاجرت از برنامه جدید مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار فدرال شما می توانید:
- به طور دائم در کانادا کار و یا تحصیل نمایید.
- اسپانسر یکی از اعضای خانواده خود برای اقامت دائم کانادا شوید.
- می توانید پس از گذراندن 3 سال (1095 روز) نسبت به شهروندی دائم کانادا اقدام کنید.